moderatör

ingilizce bir kelimedir. türkçe karşılığı yönetici ve ya yönlendirici olarak düşünülmelidir.
moderatörler sözde sözlükle ilgili işleri düzenlemeli. yani sözlük kurallarına uymayan yazıları düzeltmeli belki de silmeli. sözde dedim. durum karışık. taraf tutmaya vakitleri olduğunu sanmıyorum elbette, hele ortada taraf yokken. sanırım bazı şeyler gözden kaçıyor. başka bir türlüsünü düşünmek istemiyorum. bende kendimden geçip saldırıyorum ama sağ olsun moderatörler hallediyor o işi. bir baktım ki atıp tutulmuş benim hakkımda yine. yok yok daha kötüsünü düşünmeyeyim.
ara sıra entrylerini beğendiği yazarlara, ankara gazozu ısmarlar.
sözlüklerin vazgeçilmezidirler. özellikle sözlük formatı nedir, entry nasıl girilir bilmeyenlerden çok çekerler. tanım yapılmamış, sürekli kendinden örnekler vererek kişiselleştirilmiş, başka yazarlara sürekli cevap veren, kavga çıkarmak için direk nick belirterek girilen entryleri silmeyle yada neresini editlersem bu entryi kurtarırım çabasındaki garibanlardır.
dengeli bir yönetimin vazgeçilmez unsurudur. moderatör candır*
daha entry yazmayı bilmeyen yazarların, moderatörlük için "bu işler öyle olmaz!" diye çıkışmaları ayrıca tartışılması gereken bir durum.

her türlü emeğe saygı.
bazen gereksiz müdahaleler ve konuşmalar yapan kişidir. hiç beklemediğiniz anda, satış pazarlama yapmak için bir yerden çıkıp zamanınızı, can sıkıcı şekilde alabilirler.

zira siberalem.com editörü, aradığımı bulup evlenip evlenmediğimi sormuştu. ben de evleneceğimi, düğünümü gelip çekebileceklerini, türkiyenin ilk legal eşcinsel evliliği olacağını ve siberalemin editörünün gelip gerdekteki grup seksimize katılmasını söylermiştim. anında profilim kapatıldı. 6 kez pazarlama işi ile uğraşıp zamanımı aldıktan sonra, böyle bir şey beni rahatlatmadı değil.
son derece gerekli bir kurumdur, ama sorumluluklarının net bilincinde olmalı, bu sorumlulukları standart bir şekilde uygulamalı ve nerede durmaları gerektiğini, ki biz buna had diyoruz, bilmeliler.

bir de şöyle bir durum vardır ki bazen insanın üzerindeki sorumluluk ya da bulunduğu mevkii onun bazı davranışlarına dikkat etmesini gerektirir. ani bir nevi özgürlüklerini kısıtlar. zaten bu görev kabul edildiğinde bu kısıtlamalar da kabullenilmiş varsayılır.

lakin sözlükte şöyle bir durum da vardır: deli kıza cilve yap demişler gitmiş osurmuş.

moderatörler sözlük daha güzel bir yer olsun diye vardır, sabırla görevlerini icra etmeleri, olayları kişiselleştirmemeleri, ve kesinlikle moderatörlükle ilgili kendilerine gelen haksız dahi olsa olumsuz geribildirimleri alttan almalıdırlar. ama zaman zaman olayı kişiselleştirip ya da saf tutup hadlerini aştıklarını maalesef gözlemlemekteyiz. kraldan fazla kralcı olmanın manası yoktur. kral her zaman sözlüğün kurucusu ya da başka bir moderatör olmak zorunda değildir. kral en yakın arkadaşı dahi olsa kral çıplak diyebilmelilerdir.

ve bunun gibi şeyler...
bu zamana kadar karşılaştığım üst düzey yöneticilerimiz her insan grubunda olduğu gibi çeşit çeşittir.
ilk grup kendini moderatör oldum buranın sahibi benim olarak görür. yapılan hataları kırıcı bir şekilde söyler yanıt verdiğiniz zamanda sen benim kim olduğumu biliyormusun hem x kişinin arkadaşı hemde başka bir sözlükte yazarım diyerek ne kadar mühim kişi olduğunu iddia eder.
ikinci grup ulaşılmazlardır. mesaj atarsın yanıt vermezler; sözlükteki hatayı söylersin düzeltirler bir teşekkür etmezler.
üçüncü grup değişkendirler. bir gün çok iyidir. msnde gırla muhabbet eder güler eğlenirsin ertesi gün suratına bakmazlar.
dördüncü grup can ciğerlerdir. hey bankacı hatan var bak burası da olmamış der yol gösterirler.
her yerde olan hiyerarşinin sözlükte olması evet zorunluluktur ama yol göstericilere ihtiyacımız olan gruptur. ulan yazdık yine ne laf sokacak diyenler biraz daha azalsa keşke.
sözlüğümüzde an itibariyle 5 arkadaşımızda olan görev. özellikle başlık ve entry taşırken taşınan başlığın hatasız yazılmış olmasına dikkat etmeleri gerekiyor. bunun dışında zaten tüm yetkileriniz elinizin altında olan her şey. tr karakter klavyeye sahip olmayan arkadaşların başlıklarını da editlemeyi ihmal etmeyelim, başarılar.
bir türlü denk gelemediklerimdir.
eski moderatörlerimizin pek sözlükle ilgileri kalmaması sebebiyle moderatörlükleri editörlüğe alınıp sözlükle ve sorunlarıyla ilgilenebilecek, sözlüğü sahiplenecek, zirveler düzenleyecek, gündemi takip edecek, sosyal medyada sözlüğü ve sözlük başlıklarını tanıtabilecek, yeni yazarlar edinmemizi sağlayabilecek gönüllü yeni moderatörler arıyoruz. başvurularınızı ayi sozluk hesabına mesaj yoluyla yapabilirsiniz.
eski modların liyakatlarının, entrylerinin olması gerekirken şimdi yerinde yeller esen başlıktır.* zaten nedense sözlükte hiç bir şey yapmazlar(!) sözlükte ne sorun varsa mod'ların başının altından çıkar(!)
(bkz: nerde bu entryler)
(bkz: şeytan aldı götürdü satamadan getirdi)
(bkz: şuraya entry yazmıştım. kim aldıysa geri getirsin)*
ilk moderatörümüz futurelavirs olmuştur. başarılar diliyoruz.
bir zamanlar zevkle yerine getirdiğim görev. yeni moderatör arkadaşlara başarılar dilerim. hadi şekerler, tutun ucundan sözlüğü eski muhteşem günlerine döndürün.
eski moderatörümüz tra jedi vatan görevi sonrasında yeniden aramızda ve görevine devam ediyor. başarılarının devamını diliyoruz.
eski mod arkadaşlar bizimle ve destek vermeye devam ediyorlar, şimdiye kadar olan destekleri için de binlerce kez teşekkürü borç biliyorum. yıllar geçti ve sözlükte daha çok zaman geçiren arkadaşlara görevler vererek sözlüğü biraz olsun canlandırmak gerekliydi. yeni arkadaşlara ve burada isimlerini paylaşmadığımız editör arkadaşlara başarılar diliyorum.
  • /
  • 2