nargile

zamanla hayatımın merkezine oturtma gafletinde bulunduğum aromalı tüttürgeç.
yeni içmeye başladığımda aromasının farkına varamadığım ama sonradan işte budur dediğim hüptürgeç. sigaranın o rezalet kokusunun yerine şahane kokular bırakan dumanlı içecek. sigara içenlere göre ne kadar nargile de olsa bir sigara değil miş.
güney asyadan yakın kültürlere yayıldığı sanılmaktadır.
sıvı haznesine suyun yanında yeterli miktarda rakı koyulduğunda aroması her ne olursa olsun hafif kafa yapar.

kalori almadan çakırkeyif olmanın yollarından biridir.
sigaraya başlamak isteyip çevreden çekinenlerin ilk uğrayacağı duraktır. nargile içerken yok ben hayatta başlamam sigaraya arada bir böyle nargile içerim yeter bana derler. ama bir süre sonra sizi nargile de kesmez artık sigara içmek istersiniz. sonra nargileyi beğenmez olursunuz
hiç içmeyenlerin nasıl içildiğini bilmediği için ortamda içene özendiği sulu tütündür. *
bir zamanlar kavunlusuna müptela olduğum içeçek.
içmediğim, içeni de sevmediğim, uğruna gelecek boşları göze aldığım itici ötesi icattır.
denize nazır içileninin ayrı bir haz verdiği tütün mahsulüdür.*
abimin bi ara hemen hemen hergün içtiği tütün kombinesi.
akla gelebilcek bütün çeşitli aromalı tütünleri alıp eve geliyo ve deniyodu , sanırsın adam tütün eksperi para ödüyolar içsin diye.
elektrik süpürgesi açtığım birgün yanlışlıkla(!) şişesini kırdım ve bu olayı sonlandırdım. (içinde şeytan olan küçük kardeş benim evet)
su yerine süt koyularak içileni tadını yumuşatırken, kafa yapmak isteyenlerin su haznesini şarap, rakı ve benzeri alkol mamülüyle doldurduğu, avrupa ve amerikada tütünün içine cannabis, marihuana tarzı şifalı otların atımıyla da beklenilen kafaya ulaşılılan keyif verici şişe.
en çok kırmızı elma aromalı tütünle tercih edilir, yanına ekleyeceğiniz nane daha ferah bir içim sağlar. daimi içiciler devamlı nargile mekanı aramaktansa evde kendi elleriyle yapmayı tercih ederler, tabi bu macera aşırı tüketim ve elma elma kokan duvarlarla sonuçlanabilir.
doğum yeri konusundaki tartışmalar netlik kazanmamıştır. hindistan kökenli olduğunu iddia edenler olduğu gibi iran kökenli olduğu konusunda da çeşitli rivayetler vardır. ilk nargile örneklerinin hindistan cevizinden yapıldığına dair buluntulara rastlanmıştır. türkiye'de ve özelinde istanbul'da iyi nargile yapan yerleri bulmak kolay değildir. nargile içenlerin ilk tercihi olan ve herkesin bir heves gittiği tophane, kazık fiyatları, havalandırılmamış şişeleri ve uyduruk tütünleriyle aslında bu ilgiye hıyanet eder. kuzey afrika'da içine uyuşturucu konmuş nargileleri gizli kapaklı içmek yaygındır. sigaranın aksine nargile genizden aşağı inecek şekilde içe çekilmez. yavaş tüketilmesi ve yanında çay ya da genzi yumuşatacak sıcak bir içecekle içilmesi adettendir.
artık kapalı mekanlarda resmi olarak yasaklanmış olan keyif içeceği.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?a...
içtikten sonra ciğerlerin geçiçi olarak iflasına sebebiyet veren güz'ide bir tütün mamülü. bunu içenler iyi insan olabilirler. kötü insan da olma ihtimalleri var. ben kahin değilim. kahin olsam da bilemem ki. kahin yoktur, kahinim diyenler şarlatandır. uzaylılar da ispanyolların yaptığı bir araştırmaya göre türk'tür. lütfen biraz sağ duyu.
dünyanın neresine gidersem gideyim allem edip kallem edip mekanını bulup içtiğim dalga. türkiyede içilen nargileye en yakını lübnan nargilesidir, mısırlılar bu işi kıvıramaz, suudiler ise çoğu işte olduğu gibi bunda da olayı abartır tütünü basarlar hayvan gibi.
bu olayda sipsi diye adlandırdığımız objenin ingilizce'deki karşılığı ancak `the thing` olarak çevrilebilmiştir.
sigara içmeyen bendenizi ağına düşürmeye çalışan meret. evde içmesi kendinizi muhteşem sülüman gibi hissetmenize sebebiyet verebilir... tömbeki kalitesi çok önemlidir. hindistan cevizli ve şeftalili tömbekimi geçenlerde aktardan aldım... çocuk gibi mutluyum!
hastayım ölüyorum derken beni yataktan kaldırıp 7 km yol almamı sağlar.
hiçbir tütün mamül kullanmayanların ilk tütün deneyimi yaşadığı adeta bir afrodizyak etkisiyle insanları kendisine çeken hortumlu zevk şişesi ve oral tatmin aracı .
akıl vermek gibi olmasında esrarla denendiğinde fena kafa yapar
  • /
  • 2