öğretmenlik

yapabileceğim tek meslekti. olmadı olamadı. feci pişmanım.
tarihsel gelişim sürecini tersine çevirmek ve kendini eleştiren aydınlarını yok etmek isteyen ve gavurların teknolojik atılımlarını eziklikle izleyip onlara yetişebilmek için gerekenleri yapmayı reddeden toplumlarda çoooook zor ve fuzuli bir meslektir.
onların daha iyi yetiştirilmeleri ve kadrolarının yeterli düzeye yükseltilmesi için gereken bütçe hiçbirzaman bulunamaz veya ayrılmaz (oysa örtülü ödeneklere ve diyanete 10 bakanlık bütçesi kadar kaynak akıtılabilir!).
çünkü, eğiticilerin gelişmesi demek, öğrencilerin ve toplumun daha gelişmesi, cesur ve donanımlı olması demektir. oysa, bu tür toplumlarda bu tür gelişmeler istenmez.
bu nedenlerle, nitelikli ve hakkıyla yeterli öğretmenlik yapmak, bu tür toplumlara yakışmaz. yakışacaksa da din öğretimi yapmalıdır sadece...
kesinlikle öğreteceğiniz konuda uzman olmanın yeterli olmadığı meslektir. mesela yetenekli bir ressam size her zaman desen çizmeyi öğretemez ya da meslektaşlarına konferans verir gibi ders anlatan hocalarınız olmuştur.. öğretmek ayrı bir yetenektir.