öğretmenlik

yapabileceğim tek meslekti. olmadı olamadı. feci pişmanım.
sabır ister, sevgi ister,özveri ister ve de en önemli merhamet vicdan ister... çoğu zaman işin senden önce gelir. bir harf bile öğrendiklerinde ya da okuma yazmaya geçtiklerinde aldığınız haz tarif edilemez.herşey iyidir hoştur, ta ki yönetmelikler sizi sıkıştırana kadar ve gereksiz bir sürü evrak işine mecbur bırakılıncaya kadar. madden tatmin edici olmasa bile manen defalarca tatmin edebilecek bir meslektir.
kesinlikle öğreteceğiniz konuda uzman olmanın yeterli olmadığı meslektir. mesela yetenekli bir ressam size her zaman desen çizmeyi öğretemez ya da meslektaşlarına konferans verir gibi ders anlatan hocalarınız olmuştur.. öğretmek ayrı bir yetenektir.
ve öğretmenlik eğitim fakültelerinde öğrenilecek bir meslek değildir. yetenek işidir ve bu yeteneğiniz varsa eğer işin içinde iken ortaya çıkacaktır.
aç kalacağın meslekdir
bence erkekler için en ezik meslektir.
son günlerde sıkça şiddet olaylarına maruz kalan meslek grubudur aynı zamanda. *

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/32973/20647851/1/okul-mudurunu-eski-ogrenci-bicakladi.aspx

http://gundem.milliyet.com.tr/notu-az-bulunca-hocasini-dovdu/gundem/gundemdetay/29.05.2012/1546480/default.htm
bir ingilizce öğretmeni adayı olarak mümkün değil ilkokul ve liseler de devlet, özel hiç fark etmez yapamayacağımı düşündüğüm meslek. akademik kariyer olsun, benim olsun. * *
ilk dönem sonunda bıraktığım meslek.
tarihsel gelişim sürecini tersine çevirmek ve kendini eleştiren aydınlarını yok etmek isteyen ve gavurların teknolojik atılımlarını eziklikle izleyip onlara yetişebilmek için gerekenleri yapmayı reddeden toplumlarda çoooook zor ve fuzuli bir meslektir.
onların daha iyi yetiştirilmeleri ve kadrolarının yeterli düzeye yükseltilmesi için gereken bütçe hiçbirzaman bulunamaz veya ayrılmaz (oysa örtülü ödeneklere ve diyanete 10 bakanlık bütçesi kadar kaynak akıtılabilir!).
çünkü, eğiticilerin gelişmesi demek, öğrencilerin ve toplumun daha gelişmesi, cesur ve donanımlı olması demektir. oysa, bu tür toplumlarda bu tür gelişmeler istenmez.
bu nedenlerle, nitelikli ve hakkıyla yeterli öğretmenlik yapmak, bu tür toplumlara yakışmaz. yakışacaksa da din öğretimi yapmalıdır sadece...
yaptıkları iş düşünülürse maaşlarının çok yüksek olması gereken, dikkatle seçilme ve atanma gerektiren meslek. dünyanın en önemli ve en zor mesleği aslında. ama gel gör ki en gelişmiş ülkelerde bile düşük maaş neticesinde sıradan bir meslek halinde şuanda. nedeni de halihazırdaki sistemin en büyük düşmanının eğitim olması. eğitim kalitesi ne kadar düşük, öğretmenler ne kadar kötü olursa bu sistemin ömrü o kadar uzun olacak.