oslo 31 august

joachim trier'in 2011 yapımı 2.uzun metraj filmidir. kişiyi içsel sorgulamalara yönlendirme potansiyeli yüksektir. 31.istanbul film festivali'nde jüri özel ödülüne layık görülmüştür, gönlümünse altın lalesi'ni kapmıştır.

--- spoiler---özellikle kafedeki sahne ve aileyle ilgili olan monolog beni fena etkilemiştir. bunlardan biri şöyledir :

babam bana bisiklete binmeyi ve yakalanmadan hız limitini aşmanın püf noktalarını öğretti. limit 50'yken 60, 90'ken 108'le gitmeyi.. annem, yetişkin konuşmalarını
ingilizce yapardı. bana diş ipi kullanmayı, eşyaları ait oldukları yerlere koymayı öğretti. ikisi de tutuculuğa karşıydı ama video oynatıcı almak için yıllarca beklediler. ikisi de osloluydu, dolaştığımız yerlere ait anılar anlatırlardı. babam ağır işitirdi. duymayınca uydururdu:
"en iyisi hangisi sence?" "kırıntı mı var çenemde?"
onlara göre zihinsel başarı, sportif başarıdan daha üstündü. özel hayatlarıyla gündeme gelmeyen ünlülere hayranlık duyarlardı. lars lillo-steenberg, kjell askildsen, trond kirkvaag...bana, eleştirel bir okuyucu olmayı ve kendini ifade edemeyenleri küçümsemeyi öğrettiler. ama eve getirdiğim herkesi sevgiyle karşıladılar akşam haberlerini hiç kaçırmazlardı. babam bir test uygulayıp, gururla sanatçı bir kişiliği olduğunu söylemişti. askerlik tecrübelerini önemseyenleri sıkıcı bulurdu. annem uyuşturucuya hoşgörüyle yaklaşır, babam parkta mangal yapılmasına kızardı. demokrasi en mükemmel rejim değildi ama yeterince iyiydi. annem, brigitte bardot, hayvanlara değil insanlara yardım etmeli, derdi. ikisi de özel hayatıma saygılıydı. belki de çok fazla. bana dinin zayıflık olduğunu öğrettiler.
aynı fikirde miyim, bilmiyorum. yemek pişirmeyi, ilişki kurmayı asla öğretmediler. ama hep mutluydular. dostlukların zamanla nasıl bittiğini insanların yabancılaşıp, arkadaşların birer isim olarak kaldığını öğretmediler.yemek konusunda mızmız olmama göz yumdular. anneme göre, kararlarımı kendim vermeliydim. ne olacağım, kimi seveceğim, nerede yaşayacağım. bana hep yardımcı oldular. kız kardeşime karşı daha katıydılar...--- spoiler ---