paris yeraltı mezarlığı

yaa bu başlığı açtığı için sevgili yazarımız bilmiyorum a teşekkür ediyorum öncelikle. şimdi burası benim en en çok merak ettiğim yerlerden birisidir. hayallerimin şehri olan pariste veba salgını başlamasından dolayı şehirdeki mezarlıklardaki 6 milyondan fazla insan ait kemik eskiden taş ocağı olan bir bölgeye taşınmıştır. bu işlem sadece geceleri yapılmıştır. 280 km ye kadar ulaşan taş ocaklarının tünellerinde şu anda sergi olarak ziyaret edilebilen bir kısım vardır.

catacombların girişinde 'arréte cest ici l'empire de la mort' yazar yani 'durun. burası ölümün imparatorluğu'. ayrıca tünellere izinsiz girmek yasaktır. polislere yakalanırsanız başınıza kötü işler gelebilir. tabi bunu kimse dinlemiyor ve birgün gidince bende o tünellere girmek istiyorum tabiki de. bu olayları konu alan 'as above, so below' isimli amerikan yapımı bir found footage film vardır. olayın en güzel yanı tünellerden şehrin herhangi bir noktasına random olarak çıkabilmeniz. kendinizi bir anda place de la république de bulabilirsiniz.

tünellerde sadece sergi için istiflenmiş kemiklerin dışında milyonlarca kemikle dolu tüneller de vardır. bir zamanlar cok meshur olan paris underground partilerine ve graffiti sanatçılarına ev sahipliği yapan tünellerde ayrıca bazı dini grupların ayinler yaptığı alanlar bulunmaktadır. tünelin girişi . eğer tünellere girecekseniz kesinlikle diz boyunda botlar giymeniz gerekmektedir çünkü tünel içinde yer yer belinizi aşan su birikintileri vardır.

aklını kaçırıp tünellerde kaybolan televizyoncuya ait video

pariste rogar kapakları bile ne güzel açılıyor allahım

as above so below trailer
edit: tünellerin haritası