planescape torment

black isle tarafından geliştirilmiş 1999 yapımı rpg. planescape'in çoklu evreninde geçen oyunda dungeons and dragons setting'i kullanılmaktadır. baldur's gate ile aynı oyun motorunu kullanmakta pst. ayrıca en favori oyunumdur kendisi. oyundan ziyade interaktif roman da diyebiliriz.

planescape: torment, daha çok hikaye odaklıdır; hack and slash tarzı rpg'lerin gırla olduğu (ki en sinir bozucu olanlardan biri icewind dale'dir) dönemde bir güneş gibi doğmuştur. protagonistimiz "isimsiz" isimli, ölümsüz ve bir çok hayat yaşamış ama hiçbirini hatırlamayan bir karakter. bir morgda uyanıyoruz. kim olduğumuzu merak ederken sağolsun uçan bir kurukafa bize yardımcı oluyor. yeniden dirildikten sonra hafızaya reset attığımızı bildiğimizden bir kaç önemli bilgiyi sırtımıza dövme yaptırmışız. değişik evrenleri ziyaret ederek kim olduğumuzu bulmaya/ laneti yenmeye çalışıyoruz. klasik rpg'lerde olduğu gibi kavgaya adam topluyoruz. tavsiyem, oyuna başlamadan önce pc'lerin yerlerini ve onları nasıl ikna edeceğinizi araştırmanız. gamebanshee bu konuda yardımcı olabilir.

haritalar diğer infinity engine kullanan rpg'lerde olduğu gibi iki boyutlu. neresi aşağı, neresi yukarı karışabiliyor. "o kadar kusur kadı kızında da olur." diyor insan hikayenin derinliğini görünce. dövüşçü olarak başladığımız oyunda diğer klasları seçmek için eğitici npc'lerden ders almamız gerekiyor. karışık bir level atlama sistemi var, hatırlayamadım, oynayalı epey oldu. eğer diplomasi yeteneğiniz iyiyse (gerçek hayatta), uzlaşma yoluyla çoğu dövüşten kaçınabilirsiniz. boss fight dahil (lakin oldukça zor). oyunda, öldükten sonra geri dirildiğimizden game over yerine başka bir yerde respawn oluyoruz.

her konuşmadan önce oyunu kaydedin derim. dünyada sahip olamadığımız bir şeyi yapıp ağzımızdan çıkan sözü geri alabiliriz. davranışınıza göre oyun, isimsizi "iyi" ya da "kötü" kalpli olarak nitelendiriyor. yeterince kötülük yaparsanız lady of pain isimli tanrıça, karakteri labirent evrenine hapsediyor. bir saat uğraştığımı hatırlıyorum çıkmak için. sonra dayanamayıp internete başvurmuştum. 2015'in sonlarına doğru torment: tides of numenera isimli devam oyunu açıklandı. "i shall wait for you in death's halls my love."

kaynak:wikipedia, pcgamer, ign ve götüm.