poligami

bir süreçtir sadece. her insan bu dönemi yaşar ve nihayetinde sadete gelip hayvan değil de insan olduğunu anlar ( ya da anlamaz ). kimisi aşkın varlık sebebi olduğunu hiç anlayamaz, kimisi ise anlar ama köprünün altından çok sular akmıştır ve yalnız kalır. kimisi ise nadiren de olsa farkına varıp huzura kavuşur.
dört yıllık ilişkim boyunca tek eşli yaşıyormuş gibi yapıp ikinci yıldan sonra sevgilimin hiç haberi olmadan poligamiye geçiş yapmıştım. çevremden gördüğüm bildiğim kadarıyla insanın tamamen kendisiyle alakalı bir durum. kadın erkek fark etmiyor. insanda ego denilen güdü olduğu sürece de bu durumun değişmesi mümkün değil diye düşünüyorum. tek eşli yapabilen var mı var. ama günümüz şartlarında bu kadar çok seçenek varken zor tabi. ayrılık sonrası iki yılını da çok eşliliği benimseyerek geçirmiş biri olarak söyleyebilirim ki bu çok eşliliğin sebebi seni her manada doyuracak o tek insanı bulamamış olmak. ütopik veya romantik bir söylem gibi gelebilir ama bir yerden sonra insan çok eşlilikten yorulup o tek ve biricik insanı arıyor. poligami ne kadar varsa doğamızda monogami de o kadar var. olay bunlardan birini yaşadığın süreçte hangisine ihtiyaç duyduğunda. yani kendini zorlayarak ne tek eşli ne çok eşli kalınabilir. o yüzden kasmamak gerek zaman, arzular, ihtiyaçlar hangisini gerektiriyorsa o ilişki türünü yaşarken kendini iyi hissetmek gerek. ikisinin de artıları eksileri mevcut çünkü.
sevgiliniz varken ara sira baskalariyle oynasmak degildir efinim poligami. ona acik iliski, yada partnerin bilgisi/onayi yoksa orospu cocuklugu diyoruz.
dolayisi ile poligamik insanlar 'henuz aski bulamamis egosu yuksek cilgin seks makineleri' filan olmak zorunda degiller tanim olarak. ask denen konseptin iki insan arasinda olmasi gerektigini varsayan insanlarin empati kurmasi zaten imkansizdir poligami konusunda. bir surec/safha olmak zorunda degildir, insanlik degerlerinden uzak hayvanlik vs. hic degildir; zira kimi hayvanlar monogamik, kimi hayvanlar yapilari gereki poligamik yasar. modern toplumun odullendirdigi ask/baglanma/sevme/sevilme/uyum kriterlerinin ayni zaman periyodunda birden fazla birey ile kurulmasidir. heves edilecek, ya da kotulenecek birsey degildir.

sadece olur, olunca da dersiniz ki ulan oluyormus.

yani efinim, sevgiliniz varsa ve sizi mutlu etmiyorsa, siz de gibi baskasini bulup partnerinizden gizli sakli oynasiyorsaniz siz poligamik filan degil, baya baya malsiniz. buyuyun. buradaki hata sizin gibi baskalari ile oynasmaniz degil, size en yakin olmasi gereken insana karsi, sirf kendi ahlaki karaktersizliginiz sebebiyle durust olmamanizdir.