renklerdeki mantık hatası

en sıcak renk kırmızıdır denir. en soğuğu ise mavidir derler. ortada da sarı var. aslında sarı yok, yeşil var. her neyse, kırmızıdan maviye giderken, aslında frekans artıyor. yani titreşim artıyor. yani aslında mavi, kırmızıdan daha sıcak bir renk. ama gel gör ki, öyle değil.frekanslara bakabilirsiniz.
ışık / foton: elektromanyetik bir dalgadır, titreşimin artması enerjisini artırmaz,sadece madde içindeki taneciklerin titreşimi ile enerjisi artar fonon, elektromanyetik dalgalar frekansı ile doğru orantılı olacak şekilde enerjisi büyüse de, sıcaklık kavramı, madde içindeki fonon enerji taşınımı ile orantılıdır, ısı enerjisini en çok tetikleyen foton-fonon etkileşimi görünür ışık tayfının kırmızı bölgesinde * gerçekleştiğinden, en çok ısı hareketi * bu böylede gerçekleşir kanısını yaratmıştır bu sebeple görünür ışık için renk ve sıcaklık skalası kırmızı için en sıcak, mavi için en soğuk olarak adlandırılır..

lakin yıldız astrofiziğine göre mavi yıldızlar sahip oldukları parçacık kinetik enerjileri sebebi ile yüz bin milyar kelvin sıcaklığa çıkabilirken kırmızı yıldızlar ise bir kaç milyon kelvin sıcaklıktadırlar..

burada renklerde bir mantık hatası aramaktan ziyade, onları yorumlayan insanları eleştirmek daha akıl kârıdır..