ruhsar

1998-2001 arasında kanal d'de yayınlanan komedi dizisi. hande ataizi ve cem davran başroldedir.

mazhar ve ruhsar'ın aşkı anlatılır. ruhsar ölür ama mazhar'ın peşini bırakmaz. sadece mazhar'a gözüken bir ruh halini almıştır. büyüler falan yapabiliyordur. bir de mazhar'ın annesiyle gerizekalı bir kız kardeşi vardır. her bölümde mazhar'a gelin bakarlar, getirirler, evlendirmeye çalışırlar. ruhsar ise her defasında olayları bozup evlenmelerini engeller.

o zamanlar anlaşılan rtük pek sert değildi. çünkü dizide mazhar ve ruhsar sürekli öpüşürlerdi. ve ruhsar'ın gözüm abla isimli bir ablası vardı. bulutların içinde kimin cennete kimin cehenneme gideceğine karar verirdi. şimdilerde böyle dizi asla televizyona gelemez herhalde, direk kaldırırlar.

unutulmaz jeneriği.
ruhsar bir dönem sadece yağmur yağdığında mazhar'a görünebilir güneş açtığında ise ruhlar alemine geri dönerdi. tabi ki bu olay yaz sezonunda tam tersine dönmüştü.
yakın zamanda ulusal kanalların birinde yeniden çevrimi yayınlandı diye biliyorum ama kim oynadı, hangi kanalda oynadı ve ne kadar yayınlandı hiçbir fikrim yok.
jenerikteki '' trikotajla hiçbir ilgisi olmayan kader yine ağlarını örmüştü'' sözü güldürmüştür.
dizide cem davran'ın canlandırdığı mahzar karakterinin hande ataizi yani ruhsar'a her sinirlendiğinde seslenme şekli ruhospu dur.
hande atayizi'nin canlandırdığı ruhsar karakterinin ölmesi ile hikayenin başladığı dizi. ben çocukken bunu her izlediğimde bir gün kocasının ölüp ruhsar'a kavuşacağını değil de ruhsar'ın dirilip tekrar insan olacağını hayal ederdim. şimdi olsa kocasının ölmesi derdim. çocukken hayal gücü bir başka oluyor tabii.

ruhsarın cehenneme gönderildiği bir bölüm vardı siyah bir elbise giymişti ve etrafında emniyet korteji vardı, cennet ahalisi de fotoğraf çekiyordu. ne kadar ilginç günlermiş.
jeneriğinin sonundaki pan flüt ve kalın kick'lere bayılan bir tek ben miyim? ayrıca 90'ların komik org ses sentezlerinin ilginç olduğunu düşünüyorum.

şimdi baktım da bir bölümünde mazhar, ruhsar'dan hamile kalmış. bu absürd hamile geyiği family guy'ın sonraki bölümlerinde de vardı. bayağı ileriymişiz demek ki absürd komedi olayında.
bölümün birinde cennete güncelleme olarak çiğköfte ağaçları geliyordu.efsane diziydi.
giriş müziğinin 9/8'lik ölçüde çalındığını daha yeni fark ettim.