silivri

istanbul'un eşi benzeri bulunmayan bir ilçesidir. *
hukuk dışı düzenbazlıklarla tarihe geçmiş olan mahkemeleriyle de eşsizlik ve benzersizlik kazanmıştır.
efendime söyliyim; istanbul'un en güzide en elit ilçesine atılmış çamurlara itibar etmeyiniz.

silivri'yi hukuktan bağımsız düşünmek lazım, uçsuz bucaksız sahili, ışıl ışıl tekneleri, efendime söyliyim öğretmenevinde yapılan rakı balığı, very huge alışveriş merkezi maxi'si, plajları da vardır.
o yönleriyle tanıtıp gezdiren oldu mu ki?, gezdirin gösterin de tanıyalım bari!, denilesidir...
bir çukurovalı olarak mahkemesiyle tanıdım artık...
benim gözümde adı çıkmış bir kere...
şiddetli kar yağışı ve ıslak rüzgarlar geçti geçecek, böylesi güzide bir semtin güzel bir havasını bekleyeyim bari, madem güzel anlattım silivrimi, renk değiştirmeyeyim, bi sevimlik kedi ve içki borcum olsun.

*
otogarını çok kullanmışlığım vardır, trakyaya gitmek için mutlaka uğruyorum ve yolculuk öncesi bir çay sigara yapmadan geçmiyorum. sahil şeridi özellikle yaz geceleri oldukça sevimlidir.
çok eski bir yerleşim yeridir. bir zamanlar yoğurdu meşhurdu...

--- spoiler ---alıntıdır---
silivri adı ile ilgili antik ve güncel kaynaklarda birbirlerinden farklı bilgiler bulunmaktadır.şehrin adı antik kaynaklar ve yazıtlarda bazen iyon lehçesiyle “selübria, selümbria, selübrie” bazen de dor lehçesiyle “sahumbria” şeklinde yazılmaktadır. güncel kaynaklarda daha çok “selymbria” veya “selybria” şekline de rastlanmaktadır. bu ad srabon’un şehrin mitolojik kurucusunun adı olarak bildirdiği “selüs” (silus, silur, silis) ismi ile trak dilinde şehir anlamına gelen “bria” sözcüğünün birleşiminden ortaya çıkan “selüs’ün şehri ” nden gelmektedir. bununla beraber m.ö. 7. yüzyılda yunanlı komutan silir tarafından “silivria” adı ile kurulduğu iddia edilmektedir. silivri’nin paraları üzerinde ise “salü (m) brianoa” şeklinde görülmektedir.
bizans imparatoru arkadius (377-408) eudoxia ile evlenmesinden sonra eşini onurlandırmak amacıyla silivri kalesini yaptırmış ve kentin ismini “eudoxiapolis” olarak değiştirmiştir. ancak eudoxia halk tarafından pek fazla sevilmediği için ölümünden sonra kullanılmamış ve unutulmuştur
--- spoiler ---alıntıdır---