sinemada seyredilen ilk film

1992 yılı sivas'a ilk kez kültür merkezi açılmıştı ve bodyguard'a gitmiştim. 9 yaşındaydım.
çok kalabalık bir sinema salonuydu etraf çoluk çocuk kaynıyordu. bağrışlar çağrışlar. yaşım kaç hatırlamıyorum ama film shrek idi. hoştu herhalde, hatırlamıyorum nasıl hipnoz olduğumu o dev ekrana.
the flintstones (çakmaktaşlar) 94-95 senesi gibi bir zaman dilimindeydi sanırım.
sene 1983 6 yaşındayım kuzenim amcam babam ve oğlu* bir bayram günü tom ve jerry ye gitmiştik 1 saati aşan süresiyle dev ekranda (adının sonradan beyaz perde olduğunu öğrenmiştim) bu ikiliyi seyretmek filmden önce ve arada gonggg seslerini duymak mısır ve dondurma yemek hayal gibi gelmişti.
annemin götürdüğü richie rich filmi.. 1994'te ve ben 6 yaşındayken. hem çok beğenmiştim hem de çizgi filmindeki robotu irona'nın olmaması yüzünden hayal kırıklığına uğramıştım. nerden bilebilirdim bu sonraki yıllardaki robot takıntımın işareti olcağını.
yatılı okuduğum şehirde, iki sinema salonu olmasına rağmen, ikiside 3 film birden oynatan , pis, izbe, kötü kokan sinemalardı. 80 darbesinden önce yılmaz güney filmleri falan gelirmiş, ancak hem darbe sonrası oluşan apolitik ortam, hem de video filmleri çılgınlığı yüzünden sinemalar kapanmaya yüz tutmuş, işletmeciler çareyi, ucuz ve kalitesiz seks filmleri oynatarak kentin abazanlarina hitap etmekte bulmuşlardı.
işte benim ilk filmim bu sinemalardan birinde izledigim ve o yıllarda tüm dünyada fırtınalar estiren bir seks filmiydi.

(bkz: emanuelle)
bir yazlık sinema da çolpan ilhan filmi..
liseden sınıfca gidilen film; gizli gerçek **
bizimkiler beni götürdüğü ama benim uyuduğum iddaa edildiği için kendi hatırladığımı söyleyebilirim sanırım.

(bkz: two weeks notice)
(bkz: titanic ) adam başı bir liradan beş lira ödeyerek girmiştik. çok pahalı gelmişti zamanında iyi hatırlıyorum.
1980 yapımı airplane (uçak) adlı komedi filmiydi. ama şimdi fark ettim de 1980 benim doğum tarihimden önce sanırım o dönemde filmler türkçe dublajlı olarak 10 yıllık bir gecikmeyle türkiyede gösteriliyordu ki benim bu filmi izlediğim sene 1990'dı.
ablamın sıkıcı erkek arkadaşıyla 94 yılı yapımı the santa clause filmine gitmiş baya bir eğlenmiştim. bir okul firarı sonrası ne yapsam ne yapsam diye düşünürken radikal bir karar alıp * 95 yılı yapımı olan dangerous minds adlı michelle pfeiffer filmini izlemiş ve kadına aşık olmuştum..
çocukluk işte ne olacağın belli değil ki!
notre dame'ın kamburu 'na gittiydik capitol'e, çizgi filmdi diye hatırlıyorum.
the lion king.
ankara'ya dair hatırladığım, çocukluğumun en eski zamanına dayanır.
yanlış hatırlamıyorsam ankarada kuzenlerimle gittiğimiz ghostbusters
daha öncesini hatırlamadığım için, "toy story 2" sanırsam. *
  • /
  • 3