sofienin dünyası

1991 yılında norveçli yazar ve aynı zamanda felsefe öğretmeni jostein gardner tarafından kaleme alınmıştır. romanın orijinal adı sofies verdendir. konusu felsefe tarihidir. yazar on beş yaşında olan kızına felsefe tarihini anlatabilmek için; didaktik olmaksızın özel bir kurgu ile bu romanı yazmıştır. ayrıca filmi de çekilmiştir. ilgilisi buradan ulaşabilir. http://www.720pfilmizle.tv/sofinin-dunya...

kitap, sofinin bahçesinde kim tarafından yazıldığı belli olmayan bir takım mektuplar bulması ile başlar. daha sonradan bu mektupları kimin yazdığını öğrenir, onunla bir takım seyahatler yapar. bütün bu kurgu tabiki felsefe tarihi bilgileri ile donatılmıştır. doğa filozofları ile başlayan süreç, antik yunan ve roma dönemi, ortaçağ filozofları ile devam eder. barok dönem ve aydınlanma çağı da dahil olmak üzere tüm filozoflar ve görüşleri teker teker irdelenir. ayrıca freud ve darwin gibi modern dönem filozofları da incelenmiştir.

kitabı okuduğumda on sekiz yaşındaydım ve üzülmüştüm çünkü sofie on beş yaşındaydı. sanki ne olacaksa benimki de saflık. felsefe gibi çok geniş bir alanda sağlam bir temel bilgi isteyen okuyuculara nacizhane tavsiyemdir. ayrıca keyifli vakit geçirmek için de birebirdir. birden fazla defa okunması gerekli olan kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.
üç kez başlayıp her seferinde yarım bıraktığım kitap. gerçekten felsefe ile ilgilenen insanların ilk önce bu kitabı okumalarını tavsiye ederim benim gibi birinin bile anlamakta zorlanmayacağı bir kitap.