sosyal medyada çay ve kahve öven insan iticiliği

kahve versiyonu küresel olarak işleyen, sprey boyaların kullanımının artmasıyla sokak edebiyatı sayesinde ülkemizde büyük bir ivme kazanan bayat siyah rize çayı övme akımının sonuçlarından birisidir. yani cidden kadıköy'de üzerinde çay ile ilgili saçma bir söz yazmayan bir duvar kalmadı, ben de her duvara iced americano yazacağım.
sanırım bunda popüler kültürün büyük payı var çünkü baktığımızda insanlar artık çay veya kahve içmekten ziyade "zencefilli chai tea latte" * veya "extra shot'lı raspberry şuruplu non-fat caramel macchiato" * içtiklerini söylüyorlar. bunun insanlara geçici bir haz ve statü kazandırdığı gerçeği de var elbet, ancak temelde bu popüler kültürün dahil olduğu sistem sizin sıradan ucuz türk kahvesi mi yoksa bu ismini söylemesi bile uzun olan kahve çeşitlerini mi tercih edeceğinizi belirlemiş oluyor. ilginç bir paradoks ancak biraz düşünüldüğünde instagram'dan sosyal statü kazanabilmek için gidilmedik "tea house" veya "coffee shop" bırakmayan insanların çabası daha bir anlaşılır olacaktır.
(bkz:#301298) bu entry'sinde "yazdığı ota boka karışıldığını" söyleyen, ama kendisi şimdi içtiğimiz çaya kahveye karışan yazar sıçmığı. şimdi kesin çok ciddiye alınacak. sözlük, troll sevici yazarlarla dolu nasıl olsa. aynı şeyi ben yazsaydım entry'mi silerlerdi. bir daha gündeme getireyim: (bkz: troll savunma sistemi)