sözlük yazarlarının alerjileri

kesinlikle domates... severim de keratayı.
kabuklarını soyup doğrayana kadar helak oluyorum.
soğan (özellikle zarı).
bazı insanlar için midye. misal ben ne zaman midye yesem kusa kusa bir hal oluyorum. seviyorum da şerefsizi. pehh!
domates , kivi , şeftali gibi belirli dominant madde içeriği olan meyve ve sebzeler için oluşabilen sonuç .
fındık, fıstık, çikolata, çilek, süt ve süt ürünleri, nane veya kekik başta olmak üzere çeşitli baharatlar. bunların bir kısmı ufak alerjik reaksiyonlara sebep olurken(kaşıntı, şişme, kızarıklık, sivilce vs.) bir kısmı çok daha büyük etkilere sebep olabilmektedir(anafilaksi).
sanırım sadece zenginlere dokunan maddeler... fındık, fıstık bir tarafta polen bir tarafta.; ben hiç polen alerjisi olan yoksul görmedim.

sizlere de ibuprofen efendim, sevgilerle.

edit: eksiyi yemem üzerine kendime 'sağlıkla şaka olmaz' diyor eksiyi verene teessüf etmekten de geri durmuyorum.


hafiften sigara ,toz ,ev tozu , stres ,nargile ,deterjan .
toz.

arkadaşlar dedektör olarak kullanıyorlar.

suskun bizim evde o kadar hapşurmadı, bizim ev daha temiz' türü söylemlere aşinayımdır. belli başlı spreyleri mevcuttur. açık hava da iyi gelir.
başlarda grip veya nezle gibi görünür ama alerjen ortamdan uzaklaşır uzaklaşmaz normale dönmenizden alerji olduğunuz anlaşılır.
ilaçları periyodik olarak değil de semptomlar gözlenince kullanmak gerektiğinden çantanızın bi kısmında ila bulundurmak zorundasınızdır. ilaçların son kullanma tarihi, gidilen yerde bulunamama ihtimaline karşı fazladan ilaç bulundurma zorunluluğu gibi durumlar da söz konusu olur
çocukken polen alerjim vardı.

nisan gibi başlardı ekim gibi tamamen biterdi. bu yüzden yaz aylarından nefret ederek büyüdüm. gerçi hala yaz aylarını sevmiyorum pek ama neyse. ama zamanla geçmeye başladı. büyüdükçe azaldı süresi. en son bir mayıs ayında başlayıp mayısta bitiyordu bu sene o da olmadı.
anadolu çomarı, hemen kaşınmaya başlıyorum.
doktor kadınlara alerjim olduğunu söylemişti. panzehirinin erkeklerde olduğunu söyledi. o gün bugündür sırf iyileşebilmek için resmen deneme tahtasına döndüm. o öze ulaşmak için daha kaç erkekten öz toplamam lazım acaba?