sözlükteki ırk kavgası

sözlükte açılan başlıklardan gördüğüm kadarıyla, ülkede yaşanan son olaylar, sözlükteki üyeleri de etkilemiş. herkesin troll dediği üye gidiyor, kürtlerin yaptıklarını eleştiren bir entry giriyor. haklı ya da değil. sonra bu entry'den rahatsız olan başka bir üye, türklerin yaptığı şeyleri sayıyor. bu da haklı ya da değil. sonra başka birisi onu yerecek yazılar yazıyor. başka bir üyenin morali bozuluyor. birisi küsüp, sözlükten gidiyor. diğeri "hepsi kürtlerin yüzünden" diyor. bir tanesi "türkler barbar" diyor.

sonuç ne oluyor? ellerinde kürtlere ait kesik kafalar olan türk askerleri. pusuda bekleyip, türkleri paramparça eden pkk'lı teröristler. diyarbakır cezaevi'nde dişleri canlı canlı çekilen kürtler. ne olduğu bilinmeyen, beyni yıkanmış insanlardan oluşan tuhaf tuhaf örgütlerin, türklere düzenlediği bombalı saldırılar.

olayın saçmalığının farkında mısınız? hiç durup düşündünüz mü? kaç yıl yaşayacağız? en fazla 30-40 yıl yaşarız, ondan sonra da ölüp gideriz. kimsenin umrunda da olmayacağız. öyle önemli insanlar değiliz. koskoca bir evrenin, tanrının bile siktir ettiği boktan bir yerindeyiz. ne amerika'nın umrundayız, ne norveç'in umrundayız, ne hollanda'nın umrundayız. amerika'daki bir insan, büyük ihtimalle yarın sikeceği götü düşünüyordur. norveç'teki bir insan, bir hafta sonra gideceği dağ evine götüreceği malzemeleri hazırlıyordur. finlandiya'daki bir anne, bebeğinin fotoğrafını çekip facebook'a koymakla meşgul. daha demin buzzfeed'in sayfasında, bir vazoya nasıl korkuluk çizileceğini gösteriyordu videoda. insanların uğraştığı şeylere bak, bir de bizim uğraştığımız şeylere bak.

başka ülkelerin silahlarını, askeri malzemelerini satın alarak, birbirinizle dalaşmayı tercih ediyorsanız siz bilirsiniz, ama şu kısacık ömrümüzde, kitap okumak, film izlemek, birbirimizin derdini dinlemek, seks yapmak, el ele tutuşmak gibi daha eğlenceli şeyler yapmak varken neden bunları yapıyoruz? yorulmuyor musunuz? kalbiniz çarpıntı yapmıyor mu hiç? bu kadar enerjiyi kendinizde nasıl buluyorsunuz?

youtube'dan falan yorumlara denk geliyorum da, yok kürtlerin vatanını türkler çalmış, yok ermenilerin vatanını bilmem ne çalmış, yok türkler ermenilerden nefret edermiş falan filan. osmanlı 600 yıldır vardı, nefret etse 600 yıldır nefret ederdi.

emperyalist devletlerin gazına gelip, birbirimizden nefret etmeye başlıyoruz. bu hiç normal bir durum değil. açıklanacak bir tarafı da yok. şu şiddeti meşrulaştırmayı kesin.

küçüklükten beri oyun yapımcısı ve bilim insanı olmak istemişimdir. ikisine de çok yakınlaştım. ama bir sorun var. eskisi gibi değilim artık. sağlığım ciddi derecede bozuldu, kendimi çok yorgun hissediyorum. 5-6 ayda bitecek oyunu 1 yılda zor bitiriyorum. hiçbir şey eskisi gibi değil, eskiyi anarak hayatıma devam ediyorum. gelecekten hiçbir umudum yok. intihar edemediği için üzülür mü bir insan? ben çok üzülüyorum. geleceğe her zaman "ben dünya çapında tanınan birisi olacağım" gözüyle bakmıştım. herkes beni överdi. ama gel gör ki hiçbir bok olmadı. demek istediğim şu ki, ülkedeki soğukluk, bir şekilde bize de vuruyor. neden biz herkes gibi konuşup anlaşamıyoruz? neden kimse birbirine kenetlenmiyor? neden ben sevdiğim birinin sorunlarını dinleyemiyorum? neden bana anlatmıyor? neden güvenmiyor?

çok saçmaladım galiba. özür dilerim. siz sikik kavgalarınıza devam edebilirsiniz.

cosmos'u izleyin.
bence herkes sevismeli.

sevismeyince oluyor bu kusmeler, kendinize gelin gencler diye kapanisi yapayim.