tahtakale

eski '' ne alırsan 1 tl'' ın yeni ismi. genelde markası bilinmeyen ucuz ürünler satılıyor.
"taht-ül kale" veya başka bir okunuş ve yazılışla, "taht-el kale" adının zamanla bozulup aldığı isim ve bu ismin ait olduğu semt.

kale altı, kalenin altı anlamlarına gelir. tahta ile ilgisi yoktur. taht sözcüğü ve kale sözcüğü ile yapılmış bir kalıptır. tdk'nın bugün bir anda yapmaya çalıştığı saçmalıkların**, yüzlerce yılda halk dilinde oluşmuş hallerinden birine örnek bir sözcüktür.

mercan'dan beyazıt'a geçerken bizans surlarından kalma bir tahkim edilmiş kale benzeri yapı vardı zamanında, işte bu kale benzeri yapının alt kısmına doğru olan bir yer olduğundan, kale tahtı yani kale altı, kalenin altı anlamında taht-ül kale dendi bu semte ve zaman içinde tahtakale'ye dönüştü.

taht'ın dilsel bir yolculuk yapıp tahta'ya dönüşmesi üzerine de bir şehir efsanesi doğdu: güya bu semtte eskiden tahtadan yapılma bir kale varmış! bunu ciddi ciddi bir kaynak olarak kullanılan kitaplarında yazan akademisyenlerin olduğu bir ülke! araştırma, okuma, öğrenme... dogmalara inan. intihal yap. çal, çırp, çarpıt! pes ve de peh!

ağlanacak halimize ben gülemiyorum, ya siz?
bursa'nın en eskı semt, meydan ve pazarlarından biridir. alet, hırdavat, kaçak sigara, sıcak poğaça, taze balık, sebze, meyve ve nal bile bulunabilir buradan.