taksim gezi parkı

nihat genç güzel bir yazı yazmış ve evet, gezi parkı artık başka bir şey!

ilginizi çekerse:

http://www.odatv.com/n.php?n=gezi-parki-...
ileri faşist demokrasiye kurban edilmiş park.
bugün halka açılıyor. polis önlemlerini almış, tomalar, akrepler hazır. sayıları da oldukça kalabalık. tabi taksim dayanışması da tüm halkı gezi parkına davet ediyor bu akşam ve bu gece neler yaşanacak hiç belli değil. tabi sonra da yarın 1. gazdanadam festivali var.
gayet park. pişpirik oynayanlar, uyuyanlar, ekmek arası tıkınanlar, çocuk parkında oynayan kalabalık bir çocuk ekibi. insanlar burada mutlular. köşedeki boğaz cafe yok olmuş.
istanbul ziyaretimin son saatlerini pedobear, mordred ve hunkalunka ile şoktan aldığımız ucuz çikolatalar, meşrubatlar eşliğinde şarkılar söyleyerek ve dedikodu yaparak geçirdiğimiz mekan. istanbuldan ayrılma saatim yaklaştığında 4 diva çarka çıkıp deli gibi eğlendiğimiz park. banklarda avlarını bekleyen balamoz amcalara göz süzüp, adamlar bize bakmaya başladığı sırada hijyenik ped reklamlarında oynayan salak kızlar gibi birbirimize dönüp kıs kıs gülüşmelerimizi hala anımsayarak kahkahalar atıyorum. son olarak parkta yaklaşık 4 saatlik bir arayışta olan yeşil t-shirtlü amcanın yanından geçerken dördümüzün hep bir ağızdan meşhur repliğimiz olan "koliler koliler" deyişimiz ve adamın şaşkın bakışları muhteşemdi.*
2015 te yıkılıp yerine topçu kışlası yapılacağı haber edilen park. yavaş yıksınlar, kimse bir daha el atmaya cesaret edemez buraya.

yıkım için bütçe ayrıldığı haberi; http://haber.sol.org.tr/turkiye/akp-yine-gezi-parkina-kisla-diyor-101082
türkiye'nin demokratik halk hareketleri tarihinde unutulmaz bir sayfanın açılmasına vesile olan yeşil alan.
bu hareketin hedefine ulaşamamasının nedeni, eyleme geçenlerin korkaklığı değil, eylemcileri yok sayan ileri-faşist odağın cüretkarlığı ve utanmazlığıdır.
ne olursa olsun, "mesaj alınmıştır" aslında ve her an daha şiddetlisinin olabileceğini biliyor olmaları yeter onlara!!
hakkında entry girilmemesine şaşırdığım ünlü park. oysa gay camiası için pek renkli ve hareketli bir mekan. gerçi akıllı telefonlardaki uygulamalar çıktığından beri kimse parklarda partner aramıyordur diyordum ama nostalji yapan birçok gay hala parkta kısmetini arıyor. gezi parkı gezi olayları'ndan beri benim için çok önemli bir simge ve merak konusu olmuştu. taksim'e iner inmez önce gezi parkına gideceğim, demiştim. dediğimi de yaptım. elimde bavulla içim burkularak önce gezi parkı'nın merdivenlerini tırmandım. bakımsız ve küçüktü. ama anılarla doluydu. her noktasında çapulcuların sloganları hala çınlıyordu. protestolar sırasında istanbul'a gidememiştim ama iki yıl sonra bile bu küçük park beni duygulandırmayı başardı.
- sahipleri tarafından işgal edilerek ırzına geçilmiş bir dünya kentinin göbeğindeki kurtarılmış doğal alan.
- abdestli kapitalistlerin, görgüsüzlük ve görmemişlik salyalarını akıtarak saldırdığı rant noktalarından biri.
- rant kapitalizmine teslim edilemediği için, kasıtlı olarak bakımsızlığa ve ilgisizliğe terkedilmiş direniş bölgesi.
- gezi direnişi'nin fitili olan ve türkiye demokrasi tarihinin dönüm noktasını oluşturan mekan.
bugün tam 3 yıl oldu...aramızdan ayrılanlar için üzgünüz.
6 ay önce gitmiştim bu parka. türkiye tarihini değiştirebilecek bir olayın merkeziydi bu yer. oturdum bir banka. 40 yaşlarında bir adam geldi yanıma oturdu ve telefonuyla oynadı. 5 dakika sonra adam bana o malum uygulamayı gösterdi. * ben şok oldum. meğerse bu park gay crusing alanıymış. böylece aklım başıma geldi de tek yön'e 70 lira * vermekten vazgeçtim.
  • /
  • 2