taksim gezi parkı

her türden modelin bir tek modele dönüştüğü mekan...
o değilde ordaki çay bahcesinin manzarası nedir oyle.. vay anam vay
meraktan bile olsa en az birkere gidilen mekan.....
her taksime gidişimde bir çay içerim mutlaka. yanınızda bir kaç dostla gittiğinizde çok daha keyifli oluyor orada sohbetler.
en son gidişimde arkamda 3 lubunyanın dam üstünde un eller tombul tombul memeler diye türkü çığırdığı yer *
içinde ayı sözlük birinci taksim zirvesini gerçekleştirdiğimiz boğaz cafe nin bulunduğu büyük gezi parkı.
bu aralar fena esen park.
abla grubunun akşamları mekan olarak bellediği yerdir.
taksim cumhuriyetindeki yarı özerk eşcinsel gettosu.son dönemde ss subayları yerli yersiz kimlik kontrolü ve baskılarla lubunya vatandaşların canını sıksa da hala gözdedir.
bu parkın efsaneleri ve kahramanlık hikayeleriyle büyüdüm. gidip görmemse tam bir hayal kırıklığı oldu. daha büyük ve daha kuytu köşeleri olan gizemli bir yer hayal etmiştim. üstelik cehaletime ben bile şaşırdım. yıllarca taksim'i en azından aktarma istasyonu olarak da olsa kullanmışımdır. bahsi geçen parkın bu park olması beni küçük çapta bir şoka sokmuştu. gerçi ben parkı sadece gündüz gözüyle gördüm. ama gündüz gözüyle de olsa o hep anlatılan efsanevi sikişler için hangi kuytu köşelerin kullanabileceğini yine de göremedim.
rantsal dönüşüm ayağına göz dikilmiş, taksimin son yeşil alanı. belediyenin, topçular kışlasını yeniden yapmak gibi bir planı var. ne sike yarayacaksa....
taksim'in tek nefes alan bölgesi. onu da baltalamaya niyetlenenler var.
bugün kadir topbas agzindan kaçirdi. ya da kaçirmadi da nabiz yoklamak için söyledi;
"taksim gezi parkina avm yapabiliriz"

bu ne hirstir anlamadim arkadas.. bu ne biçim bir kafadir.. bu nasil bitmek tükenmek bilmez bir doyumsuzluktur.. artik istanbulda kisi basina 3 avm düsüyor.. bikmadiniz mi kentlerimizin yesil alanlarini katletmeye, insanlari beton duvarlarin içine hapsetmeye? hiç mi o inandiginiz allahtan korkmuyorsunuz.. o keseceginiz agaçlar cehennemde odun olur bize diye hiç mi düsünmüyorsunuz? bu dünyayi cehenneme çevirip, nasil cennete gidebileceginizi umuyorsunuz? diyelim ki gittiniz, peki bu dünyada durmadan agaçlari katledip, cennette hangi agaçtan size gölge etmesini isteyeceksiniz?
ve nihayet bu gün ilk kazmalar vuruldu gezi parkına.
ilk agaçlar söküldü yerlerinden.
ve koskoca istanbul'da sadece 50, bilemedin 100 kişi can hıraş bir vaziyette direnmeye çalışıyor bu hukuksuzluğa karşı.yazık, çok yazık. akp karşıtliginda birbirleriyle yarisan partiler, dernekler sendikalar ortalarda görünmüyor..
muhalif olmak akıllarına bir tek 10 kasim ve 29 ekimlerde geliyor zaar.. o da, anitkabire gidip şikayet kuyruğuna girmek için. "atam bu akp var ya.. ühü... ühü.. memleketin içine siçiyor..gel kurtar bizi.."
bu dangalaklara, mücadelenin sokakta ve hayatın her alanında verilmesi gerektigini birileri anlatmali. ögrencinin, isçinin, çevrecinin, hes'lere karşı yürüyen köylününün yanında olmazsaniz, daha çookk aglarsiniz.. bu işler silivri'ye
gidip postal yalama, paşalara güzelleme çekmekle olmaz.
ama malesef muhalefetin hali böyle bu memlekette.
ıktidara gelince, bu gün hiç utanmadan istanbul'un fethinin bilmem kaçınci yıldönümünü kutlayacaklar. ortada fethedilmesi kutlanacak bir istanbul birakmamaya and içmis ve dinleri imanlari para olmus bu zihniyet, acaba fatih'e mezarinda günde kaç takla attiriyordur kimbilir..
hepsi kahrolsun, hepsine lanet olsun.
daha da diyecek bir şeyim yoktur hakim bey.
topçu kışlası yapacaklarmış, bütün lubunyalar rahatça "top" avına çıkabilsin diye. topa oturasıcalar.
siyasi partilerin reyhanlı konusunda birbirlerini topa tuttuğu haberleriyle dolup taşan (o konuda da bişi dedikleri yok aslında) medyada yok edilişine neredeyse hiç yer verilmemiş mekandır. ortada dolaşan haber ve fotoğraflarda ise göze çarpan gündüz 500 kadar insanın gece ise 50 kadar insanın oranın talan edilmesine karşı durduğudur. yine haber ve fotoğraflarda bdp istanbul milletvekili sırrı süreyya önder ve barbaros şansal'ın talana dur diyenlerle birlikte olduğu görülmekle beraber ağaçlardan birine asılı gökkuşağı bayrağıdır... ne kadar az. ne kadar yetersiz.

(bkz: resmi dini iki yüzlülük olan ülkeden manzaralar)
kimine göre meetpoint kimine göre ev kimine göre semaverini koyup piknik yapacağın alan. fuhuş yapılan, tiner çeken çocukların meskeni. hiffff çok sıkıcı bir yer hemen yıkılsın
gün itibarıyla, tarihin tozlu sayfasında yerini alan, "bir zamanlar" istanbul'un en güzide çark alanı. kendisine tanrıdan rahmet yakınlarına sabır diliyorum.
  • /
  • 2