tavuk çiftliklerinde yumurtadan çıkan yavru horozların öldürülmesi

evet, sırf siz değerli tüketiciler yumurta yiyeceksiniz diye, tavuk çiftliklerinde yumurtadan çıkan civcivlerin cinsiyetine bakıldıktan sonra, cinsiyeti erkek olan civcivlerin dişilerden ayırılıp katledilmesi durumudur. kimi yavru horozlar kıyma makinesinden canlı canlı geçirilirken, kimileri de gazla boğularak öldürülüyormuş. bu kıyma makinesi denen şeye civcivleri nasıl şuursuzca attıklarını da izlemiştim. bildiğin robota bağlamış insan elleri hissizce atıyor o canları, o makinenin içine. can yahu bu, için hiç mi acımaz!

ve siz fabrika ürünü yumurtaları satın alarak bu katliama ortak oluyorsunuz. lütfen, kendinize hayvan sever demeyin. kedinin köpeğin başını okşamakla hayvan sever olunmuyor. şu havyan ürünleri sektöründe ne canilikler dönüyor, hepsine gözlerinizi kapatıyorsunuz. oysa hiçbir hayvan ürününe muhtaç değiliz, bizim için elzem değiller. televizyonda çıkıp ağzının suyunu akıta akıta yumurta yemeyi teşvik edenler de çarkların dönmesine neden oluyorlar. protein yalanı almış başını gidiyor. e biz ne yapalım, ölelim mi diyorsunuz, değil mi? yemeyin amk bu kadar basit. yumurtasız ölürüm diyorsanız da gidin köy yumurtası yiyin. aman uğraşamam diyorsanız da hayvan sevgisinden bahsetmeyin. hayvan sevgisi de değil bu, her türlü canlı hayatına saygı duymak insan olmanın gereği. bilinci açık, duyguları olan, düşünebilen canlılarız. azıcık farkınızı ortaya koyun.

https://www.dw.com/tr/yavru-horozlar%C4%...

son olarak şu kısa filmi bırakıyorum buraya, izleyip duygularınıza yenik düşmeniz dileğiyle. her canlının yaşam hakkı vardır. bunu onların elinden alanlara ortak olmayın.

bu videoyu ilk izlediğimde ağlamıştım resmen. keşke denk gelmeseydim.