the grand budapest hotel

ralph fiennes'ın döktürdüğü, çok ünlü hollywood yıldızlarının kısa da olsa göründüğü yıldızlar karması film. tuhaf, eğlenceli, heyecanlı tablo gibi fillm. bir süre sonra kült olacağı su götürmez. wes anderson'ı sevmeyen ölsün...
hala izleyemediğim ama hakkında sürekli iyi yorumlar duyduğum film. izlenilecekler listemin ilk sıralarında yer alıyor..
geçen sene çıktığında büyük bir sevinçle görmek istediğim ancak yine saçma sapan bir film festivali sonucu biletleri tükenince izlemeyi sonraya bıraktığım wes anderson filmi.

--- spoiler ---

ralph fiennes'a bayılmam ama burada ayrı bir döktürmüş, bir o kadar da sevimli. hele film boyunca yapılan eşcinsel göndermeleri ''candy ass'' gibi ayrı bir gülümsetti beni. her ne kadar film boyunca mr. gustave biraz gay algısı yaratsa da öyle olmadığını söylüyor-yalancısıyız. zero'yu oynayan tony revolori epey başarılı. sonrasında benim güzeller güzeli saoirse'm yine mükemmel, kendisi biraz daha görmek isterdim tabi.

film boyunca kullanılan dekorlar-mekanlar, renkler ve seçimlere mükemmel! hele de o mendls'ın tatlısı... benden tavsiye gece gece izlemeyin insan fena oluyor!

--- spoiler ---
öncelikle filmin başında çıkan big eye is watching you gözüne selam olsun.pek çok ünlünün oynadığı ancak baş rolünü tek başına ralph fiennes'ın sırtladığı, 2014 yapımı wes anderson filmi. filmin farklı bir çekim tekniği var. her sahne bir fotoğraf karesi, her sahne bir poster gibi. ama filmin bitmesine yakın içinde bolca mendl's bulunan sahnelerden anladım ki filmdeki sahneler mendl's tatlıları kıvamında.* hatta tıpkı oradaki pastalara benziyor.

mendl's:önceki yazarlarda belirtmiş, filmde pek çok ünlü rol almış. benim gözüme en çok çarpanlar the chronicles of narnia'nın beyaz cadı tilda swinton, sam raimi'nin spider man'inin norman osborn willem dafoe, pianist'in adrien brody'si, jurassic park serisinde ve glee'de rachel berry'nin babasını oynamış jeff goldblum ile jude law ve edward norton oldu ki onları hangi filmlerden hatırlayacağınızı söylememe gerek yok. sanırım hayatımızın bir döneminde hepimizin hayran olduğu adamlar.*

ilk başta rol için johnny depp düşünülmüş. ama bence ralph fiennes ile çok başarılı olmuş.

fragmanı şurada dursun:not: az önce fragmanını tekrar izledim. film gerçekten şeker gibi olmuş. iştah açıcı.

bunlarda filmden sevdiğim bazı gifler. benim yüklediğim sırayla açmanızı tavsiye ederim:

1 -

2 -

3 -

4 -

5 -