the staves

emily, jessica ve camilla staveley-taylor kardeşlerden oluşan üçlü folk grubudur. back vokalleriyle tanınıp büyük beğeni topladılar ancak albümleri de bir o kadar güzel. özellikle son albümleri "good woman" tam arşivlik.
2014'te justin vernon'la kara kışta stüdyoya kapanıp yaptıkları albüm "if i was"ın üstüne bir daha kolay kolay çıkamazlar ama bu yıllar içinde bize verdikleri bile onları başucu gruplarımızdan yapmaya yetiyor. umarım bir gün hak ettikleri değeri görürler.
grup emily'nin hamile olması nedeniyle yeni albüm dönemine 2 kardeş olarak devam ediyor. emily'nin buğulu sesinin eksikliği hemen fark ediliyor ancak hem camilla hem de jessica iyi kompanse etmiş bu eksikliği. albümün ilk single'ını da 2 ay önce yayınlanmışlar. bu hafta da yeni albüm-tur duyurusu geliyormuş.

"how many times you gonna get it right when you held it all inside"edit: bu perşembe de albümün ikinci single'ı all now yayınlanacakmış. muhtemelen o gün de albüm-tur duyurusu yapılır. heyecan ^^

kaydolur olmaz yanda bu grubu görünce çok şaşırdım, biraz da mutlu oldum. iyi bi yere düştük sanırım! en sevdiğim şarkıları i'm on fire olan güzeller güzeli grup.
bugün yeni atandığım şehri dolaşırken, hiç bilmediğim sokakları turlayıp yüzlerden geçerken ruhumun elimin gittiği albüm tabii ki if i was oldu.
bambaşkasınız kızlar... hele justin vernon gibi -bana göre müzikteki tek düzgün hetero adam- bir ilahla çalışmaları ortaya böyle bir albüm çıkarmaları... öyle şanslı hissettiriyor ki onlarla aynı yüzyılda var olmak.

albümün documentary'sini izlediğimde neden bu kadar özel bir albüm olduğunu tekrardan fark ettim. küçük bir stüdyo ev'de, bol bol bira, dost kahkahası, bir sürü güzel adam ve kadın, burun donduran kış soğuğu...

yeni şarkıları "i'll never leave you alone"u tatlış bir video eşliğinde yayınlamışlardır.
tam şubatlık bir şarkı olmuş. enfes harmoniler.

"i'm a rat, i'm a dirty little liar
i'm a deep sea diver,
i'm a backseat driver in a storm"

yeni albümleri all now çıkalı bir hafta oluyor. ilk başta ısınamayıp biraz sıkılsam da dinledikçe kendi evrenine çekti beni. albümün ismi bu anlamda komik geliyor, it's all now... sevsen de sevmesen de artık böyle, bu kadar, hepsi bu.
şarkıların çok güzel dizildiğini düşünüyorum bu arada. eminim ki kızlar epey kafa yormuştur sıralanıma. ne yoruyor ne taşikardiye sokuyor. ayakları sağlam yerde albümün.
emily'nin hamileliği nedeniyle ara vermesiyle grubun 2 kişilik albüm çıkarmak zorunda kalması beni başta endişelendirmiş de olsa çok büyük bir eksik görmedim.
albümden şimdilik favorilerim:
fundamental memory, the echo, i'll never leave you alone, after school, so gracefully ve you held it all."hurry up, help me out
don’t know what to talk about
no-one gets me like you
you’re my hero
i'll always come to your show
you’ve got those long long legs
i can’t keep up cos i'm too damn slow
no matter what you do
i'll be waiting for you after school"