the talented mr ripley

matt damon, gwyneth paltrow ve jude law'un başrollerinde oynadıkları patricia highsmith romanı uyarlaması film. bazı filmleri izlemek bir türlü izlemek nasip olmaz, sinemada izleyememişsinizdir, tvde milyonlarca verilmiş ama aman tvde mi izleyeceğim demişsinizdir, elinizin altındadır ama bir türlü izlemediğiniz filmler vardır; bu film de benim için onlardan biriydi. romanını okumadım ama olaylar ilerlerken ah bu romandan okunaydı ne giderdi demedim değil. matt damon'un kezban kezban ortalarda dolanması jude law'ın karizmasına tavan yaptırıyor. paltrow muhteşem oynamış, cate blanchett ise mütemdiayen 10 dakikalık aralıklarla alakasız yerlerde filmde göründü ve zorlamaydı resmen. filmin sürprizi ise jack davenport* olmuştur, gerisi yalandır.

http://www.imdb.com/title/tt0134119/
matt damon'ın my funny valentine şarkısını yorumladığı film.

izlediğim bir film hakkında kitabı filminden daha güzel denmesi her ne kadar hoşuma gitmese bile the talented by mr ripley'in kitabı filminden daha güzeldir.

patricia highsmith'in 5 kitaplık serisinin ilk romanıdır. diğer kitaplardaki tom ripley alain delon'dan john malkovich'e kadar pek çok ünlü isim tarafından canlandırılmıştır.

kitabın yazarı, bir gün fırtınalı bir havada, deniz kenarında pardösülü bir adam görmüş ve "acaba bu adam kimdir?" veya "burada işi ne?"sorularından yola çıkarak tom ripley karakterini kurgulamış.

gerçekten zekice kurgulanmış.

benim için filmin ana fikri ne olursa olsun kendin ol'dur.

matt damon - my funny valentine (filmden görüntüler içerir)(bkz: eşcinsel temalı filmler)