türkiye'nin ilk eşcinsel belediye başkanı aday adayı

bağımlı kitabıyla tanıdığımız, sözlüğümüze destek veren, yazarlar zirvemize de bizzat katılan ve bizlere kitaplarından hediye eden can çavuşoğlu, bulancak belediye başkanlığına aday olacağını açıklamış. ilk gördüğümde heyecanla birlikte mutluluk verici bir an yaşadım ki, bunu hemen paylaşmam gerektiğini düşündüm. bakalım türkiye böyle bir adaylığa ne kadar hazır.

http://ayisozluk.com/lnk/a319cc

1970 istanbul doğumlu, batı florida üniversitesi'nden işletme yüksek lisansı mezunu olan ve halen amerika'da yaşayan can çavuşoğlu şöyle demiş;

"bendeki evrensel değerler, temsil yeteneği ve kamu muhasebesi çok az kişide bulunur... ana dili gibi ingilizce - amerikan vatandaşliği. bulancak’a amerikali yatirimciyi ancak ben getirebilirim... bekar, maddi durumu gayet yerinde. demek ki; artik çalmaya, çirpmaya, ihaleye fesat kariştirmaya, akraba kayirmaya son. hiç bir partiyle ilişkim yoktur. özetle hiç birini takmam. hiç bir cemaat, cemiyetle ilişkim yoktur. özetle gene takmam. herşey güzel bulancak için... eşcinsel, aktivist, yazar, düşünür, resimler, humanist ve bir kadin haklari savunucusu. gelin türkiye'nin ilk eşcinsel belediye başkanini hep beraber seçelim. ama seçilemesem de ben gönüllerin başkani olmaya hazirim. bu da bulancak'a ve her başkana nasip olmaz. en derin saygilarimla..."

türkiye'nin ilk açık eşcinsel belediye başkanı aday adayıdır muhtemelen diye düşündüğüm kişi. eminim daha önce, hatta şimdi, eşcinsel belediye başkanları/başkan adayları olmuştur/vardır ama kim bile, kim göre işte. bunun yanında, can çavuşoğlu'na başarılar.
kendisine gittiği yolda başarılar dilediğim insandır.
aklıma sürekli renly esprilerini getirdendir. "demir taht sikten olsaydı üstünden hiç inmezdi" * vs.
bu benim aklıma gelense diğerleri neler der hiç hoş değil hiç hoş. güç onunla olsun.
çok etkileyici bir hareket. fakat her aile gay bir çocuğa sahip olduğu takdirde ülkemizde gerçekleşebilecek belediye başkanlığıdır. bir eşcinseli yakından tanımadıkları sürece önyargıları yıkamayacaklar.
öncelikle samimi bulduğum tüm yorumlarınız ve destekleriniz için yüreğinize sağlık.
konu, aslında ufak bir ilçe değil tüm türkiye’dir.
bu kampanyayı başlatırken en ufak bir seçilme/seçilmeme kaygısı yaşamadım, yaşamıyorum ve yaşamayacağım.
asıl amaç ülkemizde uygulanan saçma sapan “aday adaylı” seçim sistemini eleştirmek, diğer yandan eşcinsellik olgusunu, bireyin seçilme hakkı ve özgürlüğünü, özetle kişinin yasalar çerçevesinde bu ülkede dilediğince düşünmekte, yazmakta, söylemekte, yapmakta, pişirmekte, yemekte, giymekte, çıkarmakta ne kadar özgür olduğunu sorgulatmaktır.
bu konuda da ilk adımı attığıma inanıyorum. bugün ben olurum, yarın bir başkası seçilir.
kampanyamda yer alan miami projesi sadece bir şehir ismi değil, bir düşünceler bütünüdür...
filmin devamını, taktığım bu gözlükle izlemeye çalışmanızı diler,
en derin saygılarımı sunarım,
can çavuşoğlu
gönüllerin aday adayı
belli başlı avrupa ülkelerinde ve türkiye'de festival kapsamında gösterilen bir filmin zirvesine bile katılımın bile on parmağımızı aşamadığı bir ülkede ve ortamda, muhtemelen yandaşları sağda solda koli kesiyor olacağından oy vermeye zahmet edemeyeceği için seçilemeyecek olan adaylık vaziyetidir.
türkiye hiç bir zaman hiç bir şeye hazır değildir. türkiye'de kazanılan her hak birkaç cesur insanın tırmalaması sayesinde olur. bu yüzden türkiye'nin neye ne kadar hazır olduğunu sorgulamak yersiz.

gelelim mevzuya; belki bu seçimden herhangi bir kazanım elde edilemeyecektir, ama gelecekte kazanılacak olan zaferlerin ilk ayağı olur hiç bir şey olmasa. iyi bir pr çalışmasıyla da küçük bir adımdan daha fazlası yapılabilir. en basitinden ayşe arman bu haberi like etmezse ben de bir şey bilmiyorum. can çavuşoğlu'nu cesaretinden dolayı tebrik ediyorum, ve tabi başarılar diliyorum.
http://www.hocam.com/forum/418131/1/turkiyenin_ilk_escinsel_belediye_baskan_adayi_/
http://www.minute15.com/turkiyenin-ilk-escinsel-belediye-baskan-adayi_111692.html

http://haberkita.com/turkiyenin-ilk-escinsel-belediye-baskan-adayi_111692.html
aslında türkiye böyle bir adaylığa ne kadar hazır bize de bunu izleme şansı vermiş oldu bu adaylığı sayesinde. hatta mevcutta bulunan eşcinsel belediye başkanlarına da belki de bir mesaj vermek istedi, hadi artık açıklayın kendinizi, ne kaybedersiniz der gibi. belki de sadece lgbt bireylerin bildiği yada bariz bilinen ama heteroseksüeli oynayan yüzlerce sanatçı, oyuncu ve müzisyene de "hadi bi cesaret sende taşın altına koy elini" dedi. neyi amaçladığını bilmesem de çok güzel bir işe kalkıştığının altını çizmek isterim. başarılar dilerim.
kendisini tanımadığım ama cesaretine hayran olduğum insan. keşke orada yaşayıp ona oy verebilsem dediğim tek siyasetçi.
miami mi maemi mi tartışmalarını sonlandırmıştır. *
ilk gördüğümde haberin bir tür ironi barındırdığını sanmıştım ben.
-ve fakat gayet gerçekmiş. gerçek olması da pek çok güzelmiş hatta.
umarım seçilebilir.
ki önemli olan seçilmesi de değil bu cesurca hareketin sergilenmiş olması aslında.
yolu açık olsun, nicelerine örnek olsun.


umarım öldürülmez. lgbt cinayetleri ülke olarak yabancı olduğumuz bir şey değil.bu beyefendi hayatının geri kalanında dikkatli davranmak zorunda. takdir ettim , uğruna her şeyi göze alamayacaksan ideallerin ne önemi var?
hürriyet'te röportajı yayınlanmıştır.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/24711224.asp
bulancak'lılara sormuşlar; http://webtv.hurriyet.com.tr/2/54678/0/1/escinsel-belediye-baskan-adayi-ilceyi-ikiye-boldu.aspx
can çavuşoğlu bu konuyla ilgili olarak yarın (20.09.2013) saat 19:30 da cnn türk'te rıdvan akar ın canlı yayın konuğu olacak.
hayata dair programında beklediğimden çok daha az zaman ayırılmış olsa da can çavuşoğlu bu kısa sürede vermek istediği mesajı verebilmiş durumdadır.
insan olmayı beceremeyen heterolara inat; onlara göre "ibne" olan bu yürekli, cesur ve atılımcı insan, aslında gerçek erkek, lider ruhlu ve birçok hetero erkekten daha erkek olan, siyasete girip bir yerden başlayıp "hakkını ve hakkımızı" savunmaya çalışmak için çaba sarf eden mükemmel insan.
  • /
  • 2