ümraniye

kentleşme çalışırken hatmettiğimiz bir kitaptı aşağıdaki...
istanbul'a merakı olanlar için öneririm...

(bkz: istanbul'a bir kent kondu: ümraniye)
istanbulun açık ara en iğrenç ilçesi.nüfusu yoğun bir şekil de karadeniz ve kürt ağırlıklı.tutuculuğun en büyük özelliği olan ilçe de ışid kıyafetli bir sürü adam geziyor sokaklarında.seçim zamanın da hemen hemen her evin penceresin de rte posteri asılıydı.bu kadar fanatik oldukları halde hizmetten nemalanmıyorlar.trafiği metro yapımı yüzünden gece gündüz kilit.
belediye başkanı kendi adıyla kendine can park diye bir avm yaptı trafiği daha fena kilitledi.kendisinden kurtulacağım günü iple çekmekteyim.tiksindim trafiğinden ve insanlarından.
mini istiklal caddesinin bulunduğu ilçe.
yıllarca bir aile dostumuz burda oturdu.biz de giderdik.kalabalık ama çarşısı güzeldir.sanırım 50 yıl önce hafif varoştu ama şimdi asla öyle değil.bence yaşanabilir bir semt,istanbulda pek çok yere ulaşımı kolay.kadıköy,üsküdar gibi.
her gün çalışmak için beylikdüzüneden geldiğim yer
her gün çalışmak için beylikdüzüneden geldiğim yer
her gün çalışmak için beylikdüzüneden geldiğim yer
her gün çalışmak için beylikdüzüneden geldiğim yer
her gün çalışmak için beylikdüzüneden geldiğim yer
her gün çalışmak için beylikdüzüneden geldiğim yer
artık metro inşaatı bitse de bu ilçe ile bağlantısı olan herkes derin bir nefes alsa ne güzel olur dediğim yer. trafik konusunda şu anda istanbulun en acımasız bölgelerinden biri. ümraniyeden kadıköy, üsküdar gibi yakın ilçelere bile en az bir saatte gidebiliyorsunuz toplu taşıma ile. burjuva iseniz ve aracınız varsa bu durum değişebilir belki. aracı olanlar durumu açıklağa kavuşturabilir.
çok ürktüğüm ilçedir. bir zamanlar 2000'lerin başında meşhur olan ümraniye sapığı vardı. aman tanrım, bunun portresini de bir güzel çizmişler. o kanal senin, bu kanal benim çıkıp duruyordu. artık bu meşhur sapık rüyama girmeye başlamıştı. feci korkuyordum. neyse sonra yakalandı da rahatladık. bana ne ise ben izmir'deydim o zamanlar. çocukluk işte.
tepeüstü civarı daha açık, daha nezih olan ilçe, yalnız gerisi varoşluktan ölecek, ekserisi muhafazakar ve karadenizli, ilginç bir şekilde heryere uzak, trafiği berbat, ulaşım berbat, yaşanılası bir ilçe kesinlikle değil
28 nisan 1993 tarihinde bulunan çöplüğün patlamasıyla oluşan 15 metrelik dev yığının altında yaklaşık 40 kişinin yaşamını yitirdiği yer olmasına rağmen şu anda plazaların yüksek binaların oluşmaya başladığı anadolu yakasının bağcılar'ı olan ve maalesef yukarıda da yazdığım gibi her sabah sevgili bankama gittiğim yer. belediye başkanının soy adını taşıyan canpark avmsi ise trajikomedi bir olaydır.
edit: nehiryeli teşekkür ederim