ümraniye

meydanında saadet partisine ait lut kavmiyle ilgili pankartlar açılan yaşadığım ilçe.
kentleşme çalışırken hatmettiğimiz bir kitaptı aşağıdaki...
istanbul'a merakı olanlar için öneririm...

(bkz: istanbul'a bir kent kondu: ümraniye)
bütünlemelerden sonra gideceğim karanlık ilçe. buraya gidince dışarıya çıkmıyorum çünkü kaldırımlar çok dar ve her yerden insan fırlıyo. e haliyle fenalık basıyo beni de. sürekli evde olunca e vitamini alamıyorum. herkes çalıştığından tüm gün evde tek başına olduğum için depresyona giriyorum. patavatsız bir komşumuz da var üstelik. gerçek anlamda benim için cehennem olan yer.
istanbulun açık ara en iğrenç ilçesi.nüfusu yoğun bir şekil de karadeniz ve kürt ağırlıklı.tutuculuğun en büyük özelliği olan ilçe de ışid kıyafetli bir sürü adam geziyor sokaklarında.seçim zamanın da hemen hemen her evin penceresin de rte posteri asılıydı.bu kadar fanatik oldukları halde hizmetten nemalanmıyorlar.trafiği metro yapımı yüzünden gece gündüz kilit.
belediye başkanı kendi adıyla kendine can park diye bir avm yaptı trafiği daha fena kilitledi.kendisinden kurtulacağım günü iple çekmekteyim.tiksindim trafiğinden ve insanlarından.
yaşadığım mahalledeki bir duvara "laiklik ve demokrasi şeriata uygun değildir" yazılan ilçe. ışidli değillerdir umarım.
mini istiklal caddesinin bulunduğu ilçe.
yıllarca bir aile dostumuz burda oturdu.biz de giderdik.kalabalık ama çarşısı güzeldir.sanırım 50 yıl önce hafif varoştu ama şimdi asla öyle değil.bence yaşanabilir bir semt,istanbulda pek çok yere ulaşımı kolay.kadıköy,üsküdar gibi.
artık metro inşaatı bitse de bu ilçe ile bağlantısı olan herkes derin bir nefes alsa ne güzel olur dediğim yer. trafik konusunda şu anda istanbulun en acımasız bölgelerinden biri. ümraniyeden kadıköy, üsküdar gibi yakın ilçelere bile en az bir saatte gidebiliyorsunuz toplu taşıma ile. burjuva iseniz ve aracınız varsa bu durum değişebilir belki. aracı olanlar durumu açıklağa kavuşturabilir.
çok ürktüğüm ilçedir. bir zamanlar 2000'lerin başında meşhur olan ümraniye sapığı vardı. aman tanrım, bunun portresini de bir güzel çizmişler. o kanal senin, bu kanal benim çıkıp duruyordu. artık bu meşhur sapık rüyama girmeye başlamıştı. feci korkuyordum. neyse sonra yakalandı da rahatladık. bana ne ise ben izmir'deydim o zamanlar. çocukluk işte.
tepeüstü civarı daha açık, daha nezih olan ilçe, yalnız gerisi varoşluktan ölecek, ekserisi muhafazakar ve karadenizli, ilginç bir şekilde heryere uzak, trafiği berbat, ulaşım berbat, yaşanılası bir ilçe kesinlikle değil