yalnız yaşayanlara tavsiyeler

yalnız yaşamaya devam edin, diğerleri hiç beraber yaşayacak gibi değil.
- evinizi derli toplu ve temiz tutun, eve girmekten tiksinir duruma gelmeyin. bunun için de bulaşıklar oluşur oluşmaz makineye kaldırma alışkanlığı edinin. bir de haftada bir elektrikli süpürge yapın. etrafta çöp bırakmayın. sırf bunları yapmak bile evi düzenli tutmanıza bayağı yeter.

- eve arkadaşlarınızı, ailenizi, sevdiklerinizi çağırın, evde onlarla güzel zamanlar geçirin. evinizde ne kadar iyi zaman geçirirseniz, yalnız kaldığınızda da o anılarla ev içinize iyi gelecektir.

- eve sevdiğiniz eşyalar alın (pahalı olmasına gerek yok). sevdiğiniz eşyalar evde kendinizi iyi hissettirecektir.

- yalnızlıktan çok bunalıyorsanız kedi almayı düşünün, iyi geliyor.

- evde yemek yapın, meditasyon yapın, battaniye kapıp pencere yanında kitap okuyun, yalnız yaşamanın tadını çıkarın.
sevgili @antti'nin yazdığı tüm maddelere katılıyorum bir antrparantez açmak isterim.

yalnızlıktan çok bunalıyorsanız kedi almayın! hayvan sevgisine sahip değilseniz, kıl'a tüy'e alerjiniz varsa almayın. yarın öbür gün sıkılırım derseniz almayın. kendimden ödün veremem seyahat etmeyi çok seviyorum şimdi kedime kim bakacak derseniz almayın. özetle bir yol arkadaşı seçmeden önce çok detaylı düşünün öyle karar verin. bir de almayın sahiplenin..
canınız çok mu sıkıldı, eş, dost, akraba sizsiz plan mı yapmış?
profilinize -yer var, #sağlamtipler ekleyin sonra gelsin mesajlar...
benden önce yazılan entryler’de -özellikle @antti’nin ve @xalo’nun entry’leri- oldukça önemli saptamalar içermekte. ben de bu konuda minik eklemelerde bulunmak isterim:

yalnız yaşama durumunun kişinin hayatına yönelik nasıl bir etkide bulunduğunu fark etmek önemlidir. eğer bir kişi depresyondaysa, kendinden başka kimsenin olmadığı evinde yatak döşek yatıp kalıyorsa yalnız yaşamanın kişiye ikincil bir zarar vereceğini söylemek isterim. buna bir örnek de verebilirim: televizyonda özellikle son zamanlarda popüler olan “hoarders” yani ‘istifçiler’ programı, yaşanmışlıkların çöküntüsüyle izole bir dünyaya sığınan ve kendini güvende hissettikleri habitatlarını sağlık açısından riskli bir yere dönüştüren insanları gözler önüne sermektedir. bağımsız yaşamayı sınırsız sorumsuzluk olarak gören kişiler son kertede en çok zararı kendilerine vermektedir. dolayısıyla kişinin kendi ruhsal durumuna yönelik uyanık olması, hiç olmazsa koşulları kendi zararına yontmaması önem arz etmekte.

yalnız yaşamak bir kişinin hayatında üretkenliği artıran bir yol olabilir. özellikle kritik sınavlara hazırlanan, tez yazan ya da mental olarak yoğun bir işe odaklanan kişiler için yalnız yaşamak daha iyi olabilir. elbette kişinin kendi hijyeninden ödün vermemesi, özsaygısını zedeleyen bir habitat oluşturmaması gerekiyor. izole olmak demek günlük yaşamdaki her şeyden kaçıp elden ayaktan düşmek anlamına gelmez. ipleri elde tutmak son derece önemli.