yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan çıkar

yumurtadan civciv çıkar önermesiyle, yumurta tavuktan çıkar önermesini doğrulayıp diğerini çürüten soru.
tavukların ben bilmem beyim bilir tarzındaki yaklaşımıyla polemiğin horoza devredilmesiyle son bulan hadisedir.

(bkz: ben polemiğe girmem işimi yaparım)
horozun ben sadece öperim gerisine karışmam dediği ama varoluş kurallarına göre önce tavugun olması gerektiği bi durum..
*yumurta tavuktan çıkar; çünkü tavuktan çıkan yumurtalardan civciv çıkacaktır ve o civcivin horoz olma ihtimali de vardır. yani her zaman tavuk yumurtadan çıkmaz*; ama yumurta her zaman tavuktan çıkar.*
herşeyin başladığı o an:*
efendim tarih boyunca bütün filozoflarin kafa yordugu ama bir cevap bulamadigi paradokstur. hatta bir ara isviçreli bilim adamlarinin günlerce laboratuvarlara kapanip aç susuz kalarak bu sorunsala makul bir çözüm bulmaya çalistigi, ancak yaptiklari deneyler sonucunda sadece onlarca tavugun ve yumurtanin telef olmasina sebebiyet verdikleri, en sonunda bu isten vazgeçip ellerinde kalan son 4 yumurtayla sucuklu menemen yapip afiyetle yedikleri rivayet olunmaktadir.

(bkz: bi siktirip gidermisiniz lütfen)
aklıma şu fıkra geldi; temel okulda mantık öğrenmiş hocası sormuş: temel akvaryumun var mı ? temel var demiş. o zaman denizi seviyorsun demiş hoca evet demiş temel o zaman kumsalı, kızları da seviyorsun demiş evet hocam demiş temel.. o zaman ibne değilsin demiş hoca. temel koşarak dursunun yanına gitmiş bugün mantık öğrendim demiş ve sormuş akvaryumun var mı demiş dursun -yok demiş. temel'de ibnesin o zaman demiş. *
kuşların ataları dinozorlar olduğunu düşünürsem ki düşünüyorum ikisi de dinozordan çıkmıştır. laan dinozorlarda yumurtlayarak ürüyordu değil mi? tüh.. boşverin bunları yahaa yiyin gitsin amk.
kahvaltıda yediğimiz anlamda yumurta, tavuğun regle döneminde bıraktığı kan yığınının, insanlar tarafından tüketilen formudur.
bunun muhabbeti hep sıkmıştır, öyle de gereksiz bir anda patlayıverir ki sormayın. tavuğun yumurta çıkartabilmesi için o tavuğun çıktığı yumurtanın da tavuktan çıkması gerekir, tavuk olmazsa yumurta da olmaz; ama o zaman tavuk nasıl oldu, ilk tavuk nasıl meydana geldi sorusu ortaya atılır. düşün de düşün.
tabi soruyu ingilizce sorunca komik oluyor bu ama olsun.
evrim ağacına göre ilk tavuk yumurtadan çıkmış. dolayısıyla tavuk yumurtadan çıkar.
civciv yumurtadan çıkar. yumurta civcivden değil tavuktan çıkar zannımca.