zootopia

2016 yılı amerika yapımı başarılı bir animasyon filmi. hayvanlar şehri olan zootropolis'te bir tavşan ilk kez polis olur, vahşiler vahşi davranışlarından uzaklaşmış olarak yaşamlarını sürerken bir şeyler ters gitmeye başlamış ve yeniden vahşi davranışlarla otçullara saldırılar başlamıştır. bizim tavşan polisimiz de iyi anlaştığı tilki dostu ile beklenenin aksine çok başarılı bir iş çıkararak suçluları bulmuştur. filmdeki sosyal mesajlar oldukça başarılıydı. filmdeki tembel hayvan sahnesi çok iyiydi.

hayatımda izlediğim en güzel animasyonlardan biri. özellikle de sosyal konulara yaklaşımı açısından.
ırkçılık, homofobi, zorbalık ve her türlü ayrımcılığa karşı duran alt metniyle; popüler kültüre göndermeleri ve özellikle de tembel hayvanların tatlılığıyla izlediğim en iyi animasyon filmlerinden biridir.
ötekileştirmeyi çok başarılı bir şekilde işleyen animasyon filmi. helal olsun disney'e. bu kadar sağlam alt yapılı bir film beklemezdim kendisinden. ince de olsa queer teori var içinde. breaking bad'e bile selam çakmış. daha ne olsun?
izlediğim en güzel animasyonlardan biri. bu kadar çok göndermeyi bu kadar klas bir şekilde yapmak harika bir hayalgücü gerektirir. değindiği konu ayrı güzel olmuş ama benim değineceğim nokta farklı.
sanrım ice age 3'teki buck'tan sonra ilk defa bir animasyon karakterine aşık oldum. kendisi filmdeki kurnaz tilkimiz, nick. allah'ım heryerinden karizma akmıyor muydu sizce de??
biseksüelleri çekemeyen yazarlara izlemelerini tavsiye ettiğim animasyon. vahşiler.. *