zülfü livaneli

türk müzisyen, senarist, politikacı, yazar ve yönetmen. ön adı ömerdir.
yazarlığından ziyade müzisyenliğini beğendiğim kişi.
türk müziğinde sesi, şarkıları, duruşu ile her zaman ayrı bir yere sahip olan sanatçı. gözlerin şarkısı en sevdiğim şarkılardan biridir.
yıllar önce ciguliyi küçümseyip, '' onlar sanatçı değil, entertainer(eğlendirici) '' dediğinden beri gözümden düşmüş kişi. bu kadar elitizm, tektipçilik, snobluk nedir kardeşim? cigulinin sesi senden güzel. gırtlağını onun gibi kullanan kaç kişi var? söz yazar, beste yapar, enstrüman çalar ama sanatçı değil. fazılsaygillerden bir tip işte bu solcumsu amca.
chp de dönen oyunlardan sonra chp den ayrılan her zaman taktir ettiğim saygıduyduğum kişidir. muharrem ince ve emine ülker trahan ile birlikte samimi bulduğum ilk 3 siyasetçi arasındadır. siyasetle çok ilgim yok, ama bu üçlüye güveniyorum, yeni bir oluşumu başlatmalarını yürekten istiyorum. şu köşe yazısını da eklemeden geçmeyelim..facebookta görmeyen kalmamıştır gerçi
50. sanat yılını "bir kuşaktan bir kuşağa" albümü ile taçlandırmış muhteşem sanatçı. acılı, sancılı 50 yıl geçti; birşey değişmedi türkiye tarihinde. güneş toplamaya devam..

albüm teaserıilkeli bir duruş sergileyen müzisyen ve yazar.
mutluluk adlı romanında porno yıldız silvia saint'i çok güzel bulduğunu söylemiştir. *
"harese nedir, bilir misiniz? develerin çölde çok sevdiği bir diken var. deve dikeni yedikçe ağzı kanar. tuzlu kanın tadı dikeniyle karışınca bu, devenin daha çok hoşuna gider. kanadıkça yer, bir türlü kendi kanına doyamaz... ortadoğu'nun adeti budur, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürüldüğünü anlamaz. kendi kanının tadından sarhoş olur."

evet kitabın gerisi yok