15 temmuz 2016 darbe girişimi sonrası geceleri sela ve ezan okunması

dün gece sonrası bu gecede an itibariyle gerçekleşiyor. laik ülkelerde din devlet işlerine karıştırılmaz, türkiye laik bir devlet olmamasından mütevellit din çok kolayca devlet yönetimine alet edilmeye devam ediyor. ya da ülke öldü ve bu yüzden gece 02:00 de selalar okunuyor. bilemedim.

(bkz: 15 temmuz 2016 darbe girişimi)
"rihanna - work" açarak bastırmaya çalıştığım ses gürültüsü. bu ülkede ancak götümü sallarım oturduğum yerden. ne yapayım yani başka?
nedense her sarbaşa yeniden sela okunuşunda aklıma harry potter ölüm yadigarları part 2 filmindeki voldemort'un kızların kafasının içerisine girerek herkesi ürpertir bir sesle; "size iki saat veriyorum ölülerinizi onurlu şekilde toplayın" cümlelerini getirmiştir. rahatsız hissetmiştir.
ömrüm hayatımda bu kadar dinlememişimdir ezan ve selayı. ülkenin artık elden tamamen gidişine, olmayan demokrasiyi iyice çökertmelerine, öldürülen asker ve geleceğimize miydi bu sela ve ezanlar?
cihat yapıyoruz buyrun demek.
bundan sonra uzun süre sonra ezan sesine normal tepki verebileceğimi sanmıyorum. tek gecede topluca tüm toplumun psikolojisini yerle bir ettiler.