ahmed arif'ten leyla erbil'e mektuplar

ahmed arif'in leyla erbil'e gönderdiği mektuplardan oluşan 2013 yılında basılan kitabın ismidir. leyla erbil'e sırılsıklam aşık olan ahmet arif'in erbil evlendikten sonra bile mektuplaşmanın bir süre devam etmesi aşkın "yasak" sıfatının aslında ne kadar kendi kafamızdan kurduğumuz bir gerçeklik olduğunu gösterir niteliktedir. (bkz: )

15 mayıs 1954
ankara

leylâ, canım,

kayb, berbat ve sessizim... sessiz ve dolu: allahtan ki sen varsın. yoksa hâlim korkunçtu.

burası bir köy! yakınlarımın bütün ısrar ve gay­retine rağmen, hemen anneme gideceğim. pazartesiye trendeyim. eve gidince senin mektubunu bulmalıyım.
anneme ilk sorum o olacak zaten.

sen nasılsın ömrüm? son telefonda canını sıktım mı? ben artık annenden korkmuyorum. aksine onu, kendi annemmiş gibi seviyorum. buna ne dersin?

hınca hınç mısrâ doluyum. kara ve yeşil fon, hep­sinde hâkim. biraz kendime geleyim, mendillerine, blûzlarma, yastığına mısrâlar serpeyim. ha?

fotoğrafındaki “halbuki...”yi hâlâ anlayabilmiş değilim. anlatır mısın?

bütün bunlar, beyhude biliyorum. şaheser olan, benim uçakla oraya gelebilmemdir. allah kahretsin, bu hastalık, bu rezaletler ve bu aile mecburiyetleri...

ne yapsam?

gözlerinden öperim cânım. en çok da burnundan.

gülme, ciddi söylüyorum.

yarı parçan


22 mayıs 1954
bismil

leylâm, merhametsiz ömrüm,

suskun, uzanmış, seni yaşıyorum. hastalığım gra­fikte birdenbire yükseldi. doktorsuz, eczanesiz, sıhhıyesiz, allah’ın belâsı bir köydeyim. aileme, gözleri görmez olmuş anama yalan söylüyorum. hastalığımı anlatamıyorum. 140 liraya 5 kişi geçiniyorlar. ben de cabası...

bu korkunç kaos içinde sen, yeşil ve derin huzur, kafamdasın. kurtuluşumu, her şeyimi, dünyayı sevmemi sana bağladım, sana borçluyum. asıl peygam­ber olan sensin. yeryüzünde günahsız tek insan sensin.

ve ben, orada yanında kalmam gerekirken, eşşek gibi buraya geldim. belâmı da buldum. oh olsun!

***

ben hastalığımı yeneceğim, çünkü sen varsın. yine de hastalığımı, çaresizliğimi affet. “sevgimi her­kese dağıt” diyorsun. hiç kimseye dağıtamam! gözle­rinden vazgeçilmez ömrüm.

yarı canım, al beni. çok bekleme. hemen yaz ya da hemen gel.

senin, ancak senin...
senin, yalnız senin...