akp'ye hırsız diyen kaçakçı kürt

ironi yapan kaçakçı kürttür heralde , bilemedim şimdi .
kaçakçı vergisiz mal nakliye eden adam.büyük hırsız ülkeyi soyan tüm kurumlarını yabancılara satandır.emlak kanunda ki değişikliği bilmeyen malları aydınlatmak gerekirse aksaray şu anda arapların,antalya ve fethiye ingiliz ve almanların.canım bunları kürt satmadı hükümetin sattı.senin dedelerinin kanla aldığı toprakları parayla sattı.
batman caddelerinde son model arabaların cirit atmasının sebebidir.
kürtlere giden parayı "ihtiyaç sahiplerine" gittiğini sananların bulunduğu başlık. pkk'nın geliri kaçakçılık değil mi zaten? ben mi yanlış biliyorum?
hırsızlık ile kaçakçılık bir değildir.
hırsızlık, mülkiyeti ve tasarruf yetkisi bir başkasının hakkı olan bir geliri, malı veya değeri iç etmek, zimmetine geçirmektir. hak yemektir.
hele, kamusal gelirlerde hırsızlık, toplu tecavüz gibi, toplu hak tecavüzü niteliğindedir.

kaçakçılık ise, henüz toplanmamış veya elde edilmemiş bir geliri kaptırmamayı kapsar. kişisel geliri korumak için kullanılan yasa dışı yöntemlerdendir.
evet, kamuya aktarılabilecek bir parayı engellemeyi ifade edebilir, fakat, burada halkın boğazından keserek aktardığı emanet bir paraya göz dikmek yoktur. aksine, devletin el koymasına karşı çıkışı ifade eden bir dolambaçlı kaçış vardır.

dolayısıyla, devleti soyarak hırsızlık yapanın günahı ve aldığı ah ile kendi parasına devletin el koymasını engelleyenin günahı kıyaslanamaz bile! nitekim, kaçakçının bile kendi emeği karşılığında elde ettiği geliri varken, utanmaz bir hırsızın kazancında gasp edilmiş bir alın teri vardır!!
sanırım 2 yada 3. sınıfta siyasi coğrafya araştırma ödevlerinden bi tanesi de kaçakçılık ile ilgiliydi. ırk oranı yanlış hatırlamıyorsam türkler %65 kürtler %30 diğer %5 idi. yada onlara yakın bir yüzde. aradan 4 yıl falan geçmiş hangi araştırma sitesinden aldığımı hatırlamıyorum ama belgeleyemediğim için bu varsayımı yok sayalım.

başlık kürtlere göre açıldığına göre birazda kendi bilgilerimizle değerlendirelim. sigara kaçakçılığı üzerinde durursam.
sigaranın hammaddesi * tütün en fazla ege bölgesinde * tarımı yapılır ve standart değeri yani diğer adıyla endüstri alanında verimi en yüksek tütündür diğer adı da izmir tütünüdür. bu verimi yüksek tütün daha çok hatta %80 ihracat edilir. amerika ve avrupaya ihraç edilir. geri kalan daha verimsiz tat, yanma oranı yüksek , nikotin değeri yüksek tütünler türkiyede satılır.
yani burada da anlaşılacağı üzere türkiyedeki sigaralar kötü tütünlerden üretilir ve sen bu kötü tütünleri ise 8 tl'den başlayan fiyatlarla satın alıyorsun. burası zaten yeterince saçma iken
hemen yan komşunda endüstriyel değeri daha yüksek sigaralar ise 2 yada 3 tl'ye alma imkanın var. türkiyeye kaçak yollarla getirildiğinde de en fazla 4 t'ye alma imkanın var
hadi biraz mantıklı hesaplarsak günde 1 paket sigara içen bir insan tekelden alırsa sigarasını ayda 240 tl ödemek zorunda
ama kaçak sigara kullan insan ise ayda 120 tl öder. asgari ücretle çalışan biri için 120 tl çok önemli bir para
peki burada sorun kimde sigaradan aldığı vergi oranı fazla olan ve tütünlerini dışarıya satıp ülkesinde tütün oranının dalgalanmasını sağlayan bir ülkede mi ? yoksa ekonomik girdi ve çıktılarını düşünen anadolu halkında mı ?
kaçak sigaraları daha çok izmir ankara ve istanbul gibi şehirlere getirilip satılıyor ve bunları yapanların içinde de türkler az buz değil *
örnekler daha da çoğaltabilir.
götünü yaya yaya cahilce yazıp çizebilirsin burada. bu da en fazla seni daha cahil gösterir.
kaçakçılık sadece elektirik sigara ve çay olarak aklına geliyorsa zaten sen hiç aydınlanma. koyun gibi kal orada

eğer farklı bi yorum yapılacaksa vatanseverlik taslayıp ülkesinin kendisini kazıklamasına ses çıkarmayan türk biraz daha mantıklı.
bunu diyen insanlar da sütten çıkma ak kaşık değil.
başlıkta kaçakçılıktan çok kürtlere yönelik zaten.

akp hala hırsızdır.
iki tarafta şu ülkeden gittikleri gün, güzel bir güne uyanacağız. iki grupta birbirinden beter. benim hırsızlığım iyi senin hırsızlığın kötü, sögörö çök pöhölö ödömlör nö yöpsönlör demek "çalıyorlar ama çalışıyorlar," bahanesinden farklı değil. neyse.
bir tanesinde yıllardır süren yoksulluğun, zor hayat şartlarının, iş hayatından dışlanmanın, kültürün ve eğitim eksikliğinin etkisi vardır. diğer tarafta zaten paradan pek bir şeyi bulunmayan insanlar daha fazla para isterler. ayrıca bireyin yaptığı "kaçakçılık" ve bir kurumun yaptığı "hırsızlık" aynı kefeye konulamaz, insanlar hata yapabilir ancak kurumlar (özellikle de siyasi olanlar) yapmamalıdır.