anne frank

almanya'daki yahudi soykırımının simge isimlerindendir. hollandalı yahudi bir ailenin 2. kızıdır. hitler'in yahudileri toplayıp toplama kampına götürdüğü günlerde saklandıkları evde yaşadıklarını bir günlüğe yazan 13 yaşındaki küçük kızdır. günlüğü; saklanmak, sesini çıkartmadan bir evde yaşamak, kimseler görmesin diye hava almak için camı bile açmamak, her gün aynı insanları görmek, onlar hallerine şükrederken diğer insanların evlerinden alınıp toplama kamplarına götürüldüğünü bilmek, açlık, sefalet gibi bir çok olaya şahitlik etmiştir.
yahudi soykırımının en büyük simgelerinden biridir anne frank. henüz 13 yaşındayken tanışmış olduğu bu kötülüğü yazmış olduğu günlüğünde detaylı anlatmıştır,
on üçüncü yaş gününde kendisine hediye edilen bir ajandayı günlük olarak kullanmış ve saklandıkları iki yıl boyunca yaşanan olayları günü gününe yazmıştır. yazdığı yazılar kitty adında birine ithafen yazılmıştır. iki yıl sonra saklandıkları yer polis tarafından basılır.

frank ailesi trenle polonya'daki auschwitz toplama kampına gönderilir. bir süre sonra anne frank ve diğer ailenin üyeleri farklı toplama kamplarında ölürler. aynı yılın sonbaharında anne frank ve ablası margot bergen-belsen kampına gönderilirler. margot ve anne tifüsten ölür.