avare

işsiz, güçsüz, başıboş anlamlarına gelen kelimedir, sıfattır.
raj kapoor'un hem yönetmenliğini yaptığı hem de başrolünde oynadığı 1951 yapımı hint filmi. filmde zengin kız (rita) ve fakir erkeğin (raj) yaşadığı aşk konu edilse de ana teması "soylunun oğlu soylu, hırsızın oğlu hırsız olur" inancına sahip olan hakimin (raghunath) kendini sorgulamasıdır. filmde esas kızı (rita) nargis canlandırmıştır.

rahmetli dayım sinemada çalışırdı ve bana avare'nin bir afişiyle film müziklerinin olduğu bir kaset hediye etmişti. o zamanlar kasetler vardı internet, youtube, film siteleri, korsan cd satanlar yoktu. filmi izlemek zordu yani. vhs kasetler bile çok yaygın değildi. bak bak tevellüt nerelere dayanıyor! filmi izlemek için yanıp tutuşuyorum ama mümkün değil. filmin şarkılarını ezberledim- bütün dünya ezberledi sanırım gösterime girdiği yıllarda çünkü en az film kadar sükse yapmış şarkılar - afişe bakıp filmi hayal etmeye çalışıyorum. iki üç yıl sonra trt bir güzellik yapıp bir bayram akşamı filmi yayımladı. bir heyecan oturduk televizyonun başına. filmin birçok açıdan hollywood filmlerinden esinlendiği bir gerçek. yerel renkler ister istemez kullanılmış ama zengin insanların eğlence ve lüks merakını dışa vurumları tam bir batı özentisi içinde. özgün bir hikaye değil ama kendi içinde bir zenginliği de var. raj'ın serseri, sevimli halleri, tam komik bir atmosfer yakalamışken acıklı bir sahnenin soğuk duş etkisi... tabi hint filmlerinin malum uzun diyalogları... o dönem bütün dünyayı kasıp kavuran şarkılar hala zaman zaman ısıtılıp önümüze getiriliyor. izzet altınmeşe bile okumuştu ünlü avare şarkısını. renkli ve zarif bir atmosferi, ağdalı bir anlatımı vardı filmin. aşk en tutkulu ve çıkarsız haliyle anlatılmış. jar kapoor çok genç ve yakışılı. sıcacık bir gülümsemesi var. hayat en acı yüzüyle ve abartılarak verilmiş. iyiler çok iyi, kötüler çok kötü. tam bir romantizm hakim. keyifli filmdi ama ben filmin sonuna doğru uyuyakaldığım için sonunu ancak yıllar sonra cd'sini alınca izleyebildim. benim için başucu filmlerden birdir. az biraz acıklı, az biraz eğlenceli, bol aşklı...

filmin ünlü aşrkısını da verelim tam olsun. raj kapoor söylüyor:

"aşk yoklar beni durmadan öldürürcesine,
savunmam,kırılır,yanarım gözlerinde.
ayrılık vurur kapımı,bıkmadan sevişircesine
duvarlarım yarılır,kanarım gidişlerinde.
neden hayatı bir ömürde geçiremedik.
boşunaydı ama ağladık;değiştiremedik,
avaredir artık ömrüm
gün gelir ötmez hiç bülbül
vedalar ayartırlar aşkı
gözümden düşerler,düğümlenmiş sevgilerim..." sözlerine sahip mükemmelliyete epey yaklaşmış bir murat yılmazyıldırım parçasıdır.

bahsi geçen parça:


avare de işi gücü olmayan, elinden bir şey gelmeyen insanlara atfetilmiş sıfattır. *