avatar yanılgısı

ilk kez feysbuk'a konulan profil fotolarıyla sükse yapan kızların reelde görünüşleri ile ortaya çıkan zamanla instagram ve fotoşok yöntemlerinin aşırı kullanımı sonucu net tanımı yapılan erör hali.

gerçekte düşünülen şeklin, reeldeki şekille örtüşmemesi sonucu nice ilişkiler kurban verilmiştir. türkiye'de ilk kez msn'de tanışan bir çiftin boşanması ile resmi kayıtlara geçmiş; boşanma davası açan kocanın hakim mesleğinden olması sonucu bilhassa adli personel uhdesinde dudak uçuğu kremi satışları patlama yapmıştır. "evlenene kadar görmedim avatarına aldandım da evet dedim" gerekçesi ilgi çekicidir.*
insanlar kendilerini olduklarından ya da dışarıdan göründüklerinden daha farklı görmekte olduğundan normal karşılanması gereken bir hadisedir. bir de şunu düşünün, vitrine her zaman daha süslü, kenarı köşesi temizlenmiş, kırışıklığı giderilmiş vs. ürünler yerleştirilir. profil alanı da bir vitrin olduğuna göre yine normal karşılanmalıdır. ha, şu da bir gerçek ki, o ürün vitrinden çıkartıldığında ya üzerinize oturmaz, ya düzgün pişmemiştir ya da vs. vs.
dört elementin bükücüsüyle james cameron'un mavi yaratıklarını karıştırma durumu.