bir ilköğretim ders kitabındaki tuhaflıklar

çocukluğumuzda bizlerden, bizim gerçeklerimizden kopuk ders kitapları vardı. o kitaplar hala var. işte bazı örnekler:

1.
2.

bu resimler evet bir yere kadar haklı. kılık kıyafette inkılap yapıldı. iyi ki de yapıldı. ancak birçoğumuzun annesi, kız kardeşi, ablası vs. kapalı. ister kabul edin ister etmeyin bu bir türkiye gerçeği. birinci resimde tesbih ve çarçafa benzeyen kıyafet çağ dışı/ modern olmayan olarak gösterilmiş. evet bunda da bir noktaya kadar haklılık payı var. ancak ilköğretim 1. sınıfta okuyan bir çocuk olayı çarşaf şeklinde değerlendiremeyebilir. bütün kapalı kadınların çağ dışı olduğu yargısına varabilir. üstelik adamın elindeki tesbih de neyin nesi. tesbih de mi çağ dışı. bu çağdışı ailenin yanında verilen aileye ne demeli. gayet güzel modern bir aile resmi vermişsiniz iyi ama bunun gerçek hayatta karşılığı var mı. herkesin annesi babası böyle mi? böyle olmak zorunda mı? muhafazakar bir ailesi olan çocuk bu resme baktığında ne düşünür? ne anlar? bu sorulara cevap vermek güç.

ikinci fotoğrafta ise yine çarşaflı bir kadın ve fes takan bir çocuk var. her iki resimde de kadın çarşaflı çocuk fesli. biri olmazsa diğeri olmuyor sanki. aile çağ dışılıkta zirve yapmış!!

3. http://imageshack.com/i/eygEnTShj

bu resimlerde küvette banyo yapma merakı nedir ya anlamış değilim. elin ingilizi bile ayakta duş alan insan resmi koyar kitaplarına bizimkiler küvette duş yapan çocuk. kaç çocuk küvette yıkanıyor ya. biraz gerçekçi olmak gerekmez mi. iyi bir şey mi küvette böyle banyo etmek?

4.

hele şu yerli malı haftası zırvalığı yok mu ona ne demeli. asıl çağ dışılık bu değil de nedir. benim bildiğim yerli malı haftası çocukların evlerinden anneleri ne koyduysa okula getirmeleri ve okulda saçma sapan gereksiz bir piknik havası esmesidir. derslere ara verilir hademesinden müdürüne herkes çocukların getirdikleri yiyeceklerden nasiplenir. yerli malının ne olduğunu anlamayan bazı saf öğrenciler kola, ithal bisküviler vb şeyler de getirirler. böyle saçma, garip bir şeydir yerli malı haftası.

sonuç olarak ders kitaplarını yazan bu zihniyetin bir an önce değişmesi gerektiğini düşünüyorum. bizim eğitim hayatımızı rezil ettiniz bari gelecek kuşaklar böyle olmasın. hoş ders kitaplarını kim sallar artık. her şeye erişim kolay ama olsun. onlar da bir şeylerin göstergesi!!