biten aşkın ardından dinlenebilecek şarkılar

hypnogaja-here comes the rain again.
geçer-sezen aksu
geçer geçer daha öncekiler gibi
buda geçer neler neler geçmediki
yine düşer deli divane gönlüm aşka... aşka...
aşka vurgunum ben
tuğba ekinci - hadi kızım


giden gitsin sen şarkılar söyle içinden boşver.
bir de biten bir aşkın ardından dinlenemeyen şarkılar var.
mesela biz aşkımızı bitirdiğimizde çalan bir şarkı vardı. ben o şarkıyı bir daha hiç cesaret edemedim dinlemeye. hep içimden mırıldandım durdum.

yıllar sonra dilimize dolanan ve kurtulamadığımız şarkılarla ilgili bir podcast dinledim. araştırmacı diyordu ki bundan kurtulmanın tek yolu o şarkıyı baştan sona söylemekmiş.
evet sonunda kurtulmanın yolunu bulmuş olabilirdim ama bu seferde kurtulmak istemediğimi farkettim.
tam da o gece rüyamda sevgilimin bu şarkıyı açıp bana zorla dinlettiğini gördüm.
derhal kaçtım oradan.
bu şarkıyı ölene kadar mırıldanmak baştan sona söylemekten daha zor değil dedim kendime.
kabullenmeden önce;

s..tir ettikten sonra;
ağlamadan dinlenilmeyen şarkılar vardır birde. tüm sözleri etkileyen, kelimeleriyle anları tekrar yaşatmayı başarabilen şarkılar. ha bir de beraber dinlediğiniz, sana atfettiği sanatçılar var ise onlarla vedalaşmak zorunda kalabiliyorsunuz.
i don't know what i'm supposed to do
haunted by the ghost of you
oh, take me back to the night we met
genelde kendimi karadeniz ezgilerinde bulurum.
toprak çekiyor..
her durumu olduğu gibi kabullenebildiysen veya buna çok yakınsan dinlemen gereken parçadır. şarkının anlattığı şey aslında çok basittir. nefret insanın kendisine zarar verir. sonuçta sadece sen yara almamışsındır veya sadece sen sevmemişsindir. olan biten her şeyi, herkesi ve en önemlisi de kendini affetmen gerekir. çünkü koca bir yalandan ibaret olan unutmak bir çözüm veya bir kaçış olamaz. sen unuttuğunu sanırsın ama sevdiğin, sevmediğin herkesi hep yanında, içinde taşırsın. onlar en ufak hareketinde bile seninledir aslında. bu yüzden hayatına giren herkese, yaşanmış her şeye teşekkür et. onlar seni sen yapan şeyler çünkü. bunun bilincinde ol ki neye üzüldüğünü bilmediğin ama bildiğini sandığın şeylere üzülmeye devam etme.
ebru gündeş - bir devir bitti
sizi büyüten, geliştiren, köklendiren veyahut meyvelendiren bir aşkın bitişinin ardından, o kapıyı son kez çekmezden evvel dinlenesi bir şarkı re:stacks

  • /
  • 5