björk

geçenlerde sesini kaybetmiştir diye çok üzücü bir haber çıkmıştı fakat allahtan öyle bir şey olmamış.
i've seen it all adamı bitirir.

sucker punch'taki army of me ile bitirir ve belki orjinal halinden daha güzeldir
güzel bir kadın olmadığı halde göze nasıl bu kadar güzel gözükür anlamam.
21 kasım 1965 doğumlu björk, ilk kez 1976'da bir izlanda radyo yayınında kitlelere sesini duyurmuştur yani 11 yaş civarındayken; söylediği şarkı "i love to love" adlı şarkıdır. 18 aralık 1977'de, 12 yaşındayken, ilk albümü olan "björk" çıkmıştır.
björk'ün 1977 tarihli björk albümünden "arabadrengurinn" (the arab boy) şarkısı, hint ezgileri taşımaktadır girişinde. sonralarıysa adeta bir çocuk şarkısıyla, pop müzik arasında bir tını duyumsanıyor...

björk - arabadrengurinn :
izlanda da ki satılık yazlığını almak için böbrek satış işlemlerimi başlatıyorum, tabi içinde björk de olacaksa, ehe
deneysel mi dersiniz futuristik mi bilinmez ama güzel şarkıları olan kadın, aynı parçayla neşeliyseniz daha neşelendiren uzgunseniz daha çok uzebilecek etkidedir. favorilerim ---> pagan poetry, joga, crystalline, army of me, all is full of love, play dead, venus as a boy, human behavior
pagan poetry parçasında "morse coding signals, they pulsate, they wake me up" kısmında arkada mors alfabesi ile o dönemdeki kocasının adı söyleniyormuş.
hep farklı kafalardaydı ama son albümü ile kafasını koparıp yerine nebula falan koydu resmen. albümün baya kişisel ve içedönük olduğunu düşünürsek belki de gerçek björk zaten buydu. bilemeyeceğim.
"thought that i could organise freedom
how scandinavian of me"

sözleriyle ne kadar düzensiz olduğumuzu kanıtlar.
içimdeki izlanda aşkının kurucusu, en sevdiğim kadın. hyperballad favorim olmakla birlikte vulnicura albümü ruhumun iyilesmesinde tek tedavi yöntemimdi. takk!
hayranlık duyduğum tek kadın

sözlüğe uyar en güzel şarkısı

death grips'in niggas on the moon albümündeki 8 şarkıya vokal yapan sanatçı. death grips te buna karşılık björk'ün iki şarkısını remikslemiştir. son albümünde en sevdiğim şarkısı budur.
izlanda dendiğinde akla gelen ilk şey.
eyyafyallayökül bile patlamak için reykjavik'ten björk'ün yetişmesini beklemiştir.
venezuela asıllı genç prodüktör arca ile kaydettiği, folktronica etkili son albümü "utopia", "best alternative music album" kategorisinde grammy'e aday gösterilmiştir. albüm olağanüstü fakat ödülü kazanacağını pek düşünmüyorum.
  • /
  • 2