black friday

amerika da indirimin bokunu çıkardıkları bugün vuku bulan alışveriş manyaklığı. bütün haftasonu sürecek ama en ucuz ve iyi mallar ilk birkaç saatte mağazaların kapı önlerinde sabahlayan şişko, siyah ablalar tarafından yağmalanıyor. mağazaya girerken bir koşuşları var yardıra yardıra...insanda alışveriş hevesi bırakmıyolar.
şükran günü'nden (bkz: thanksgiving) sonraki gün.
insanların birbirini ezercesine, ihtiyacı olsun olmasın alışveriş yaptıkları gündür.
2012'de abd'de geleneksel ''kara cuma (black friday)'' indirim kampanyalarında, 247 milyon kişi 59.1 milyar dolarlık alışveriş yaptı.
lil kim'in nicki minaj'ı diss lediği parçanın ismidir.http://ayisozluk.com/lnk/aca0c2
muhteşem cuma, fantastik cuma, süper seksi cuma gibi abidik kubidik isimlerle yerelleştirilen bir gün. kışlık mont alayım diye bugün hangi mağazaya girdiysem hepsinde aynı şeyler yazıyordu ve hafta içi olmasına rağmen hafta sonundan daha beter bir kalabalık ve kaos vardı.
gene insanlar ucuz diye olup olmadık bir sürü şey alacaklar. sonra üç kuruşa 10 saat mesai yaparlar.^^
2 gündür birşey almamak için yırtınıyorum hatta bu uğurda bekleyeyim black fridayde alırım nasıl olsa dediğim şeyleri bile almadım.her yerde indirim reklamı görmek gerdi. sanki 1 yıldır bunu bekliyormuşum da büyük bir fırsat kaçıyormuş gibi hissetmeye başladım.bitsin artık.
ülkemizde bu isim adı altında yapılan indirimlerin de büyük çoğunluğu sahte zaten. bir de anlamadığım şey, madem bu ürünleri bu paralara satıp hala kar edebiliyorsanız neden insanları fazladan yolmaya çalışıyorlar? artık insanlar da uyanık olsun bir zahmet.
az kaldı çok heyecanlıyım. ihtiyaç listemi hazırlıyorum sabahtan beri.
şimdiki fiyatlarını da yazıyorum bir kenara. geçen seneki gibi kazık yemeyeceğim bu sefer.
zaradan iki parça mont ve ceket dışında hiçbir şey alamadım. resmen nutkum tutuldu. geçen seneki gibi gaza gelip aslında hiç ucuz olmayan şeyler almayacağım diye öyle şartlandırmışım ki kendimi çok büyük fırsatları kaçırdım bu sefer de.