blue jean

üç nesil görmüş türkiyenin en iyi yabancı müzik dergisidir. 90 ların son iki çeyreği ve 2000'lerin ilk çeyreğindeki müzik birikimimin tek kaynağıdır. 7 sene para basmışlığım var bu dergiye, 2000 ler hariç o zamanlar internet yok, yabancı müziği anca yabancı uydu kanalları, uydudan dinlediğim radyo 5, kiss fm'den ondan öncesi trt3'te yayınlanan iz düşüm programından takip ediyorum, sonra markette defalarca gördüğüm bu ne la dediğim blue jean hayatıma giriyor, iyikide girmiş. severek yazılarını okuduğum ayhan abayhan*, yüksek sadakat'ın kutlu özmakinacı'sı falan. az mı kaset ve hediyelerinden yararlanmadık, hele o devasa posterleri. dev armegeddon, the cranberries ve madonna posteri yıllarca süslemişti odamı. neredeyse 2 koli dergi olmuştu elimde, son yıllarında da f1 racing dergisi de eklenmiş yanlarına, amma ergenmişim la ben.
annemle babama her ay düzenli olarak bando çocuk dergisi aldırırken girdiğim bir markette vermiş olduğu freddy krueger posteriyle ben artık her ay bu dergiyi alacağım diyerek artık genç olduğumu kabul ettiğim dergi olmuştur. her ay verdiği 2 büyük boy ve 8 normal posteri ile 12 stickerı ile o dönemin favorisi olan anket defterlerine süper malzeme olmuştur. arada alıp baksamda eski tadını bulamadığım hürriyet dergi grubundan çıkan aylık yayındır. o zamandan bu zamana kalan diğer gençlik dergisi içinse (bkz: hey girl)
1987'den günümüze kadar gelen dergi. tabi ilk çıktığı yıllarda oldukça popülerken son yıllarda internet ile beraber yabancı müziğin ulaşılabilirliği kolaylaştıkça popülerliğini yitirmiştir.

http://www.bluejean.com.tr/
aynı zamanda bir kumaşın ingilizce adıdır. türkçe' de kot olarak anılmasının nedeni ilk defa muhteşem kot adlı bir şahsın türkiye' de üretimini yapmasından kaynaklanmaktadır.