bülent ortaçgil

sesiyle huzur veren türkiyenin en büyük sanatçılarından biri. öyle ki şarkılarının çoğunu dinlerken,sanki serin bir yaz akşamında şarap içiyor gibisinizdir dostlarla.
boynuz kulağı geçti dedirtecek bir vokaliste ev sahipliği yapmış sanatçı.

(bkz: birsen tezer)
şarkılarının hepsi saçma sapandır ama gitar rifleri ile alır götürür insanı ha kendisine gelecek olursak hani dady bear diyorlarya tarifi bu adam olsa gerek.
şarkılarından en sevdiğimse kendisinin söylemediği mor ve ötesinin coverladığı güneye giderken parçasıdır.
kesinlikle hakettiği değeri görmemiştir. ne yazık ki hande yener, gülşen, hatta mankenden bozma şarkıcıların bile hayranları ortaçgil severlerden sayı olarak kat kat fazladır. bu adamın muhteşem şarkılarını birçok kişi bilmez, ama mehmet günsur bir çıkar söyler şarkı hit olur. hayır adam mehmet günsurdan kat kat yakışıklı şimdi.

aman neyse onlar mehmet günsura bayılsın biz ortaçgil amcaya.
beyazıt öztürkün bir röportajında klonlanması gereken tek insan tanımlamasına uyan; şarkı sözlerinde kelimelerin aklınıza gelen hep en son anlamını kullanan, bağırmadan da şarkı söylenebileceğini göstermiş, filozof müzik adamıdır.
ayrı ayrı dinlendiği zamanlarda insana huzur veren, ama bir albümü baştan sona dinlendiğinde ruhun teslim edildiği şarkıların sahibi, gerek sözleri gerek müziğiyle gerekse güzel türkçesiyle çok üst düzey şarkılar yapan ve bir bülent ortaçgil gerçeği yaratan, daddy bear kıvamındaki sanatçı.
bülent ortaçgil'in ''sen'' albümünden olan ve nedense gerilerde kalmış telefon parçası vardır ve günümüzdeki gerçek olmayan sosyalleşmelerimizi sağlayan msn, skype, facebook ve twitter gibi internet tabanlı kanalların öncesini tetikleyen o cepte taşınan kutuyu öyle güzel de anlatır ki bence geri planda durmuşluğu da bu yüzdendir. *şu an yaşıyor olduğumuz çıkmazların, yapay sosyalleşmelerimizin, içten ''gibi'' gözüken yalandan sohbetlerimize eşlik eden yabanıl hayatlarımızın, mazeretten yoksun bıraktığımız ve özgün olmaktan çoktan uzaklaşmış olan nefeslerimizin kimsesiz, yorgun, ağrılı ve tükenmiş buğusu, telefonun karşısında aslında hiç de olmayan, boşuna var etmeğe çabaladığımız ''kimsecik''lerin ne kulaklarını ısıtıyor ne de dudaklarını ıslatıyor.
25 mart'ta beşiktaş kültür merkezi'nde konser verecek olan sanatçı.
duyguları en kestirmeden kelimelere döküp herkesin ruh haline bürünebildiğine emin olduğum üstat müzisyen.
sürekli dinlemeyecek ama ruh halinize göre aradan seçip dinleyebileceğiniz bir çok şarkıya sahiptir.
aman kaptan
al beni götür denizlere
aman kaptan
al beni götür denizlere...

kaptan yolculuk ne zaman - bulent ortacgil - leman samgerçek kişiliği nasıldır bilmem ama görüntüsü ve sesi itibariyle çok tatlı bir adam. "benimle oynar mısın" şarkısını mırıldanır dururum arada. melodisi bir çocuk şarkısı gibi olan kendi gibi tatlı şarkısı bülent abinin. arada ismini alet ettiğim berbat ötesi şaka (-en sevdiğin şarkıcı kim abi? -sertaç ortaçgil ) içinde özür diliyorum kendisinden.yaptıktan sonra yapısal olarak parçalansam da bu ölümcül şakayı arada yapıyorum mazur görün.
arasıra dinleyecek ruh haline sahip olabilirsiniz
bu ses bu vücuttan mı çıkıyo sorusunu sormama neden olan iki şarkıcıdan biri
diğeri bedia akartürk
şarkılarını beğendiğim ama yorumunu bir türlü sevemediğim sanatçı. bu yüzdendir ki en güzel cover şarkılar bülent ortaçgil şarkılarıdır bana göre. kendi yorumundan hiç haz almadığı için bir başkasından dinlemek çok iyi gelir.
(bkz: şebnem ferah) - değirmen
(bkz: müslüm gürses) - sensiz olmaz
fena gideri de vardır, o tonton yanaklar, o büyüleyici ses. aşık olmamak elde değil.

  • /
  • 2