cinsel kimlik uyuşmazlığı

daha önceleri cinsel kimlik bozukluğu olarak bahsediliyordu.

(bkz: transseksüel)

-----------------------------------

bu kişiler diğer cinsiyette olma isteğini şiddetle dile getirirler. erkek çocukları kadınsı giyim kuşamı tercih ederler. kız çocukları ise erkek giysileri giyme konusunda ısrarlıdırlar. bu çocuklar, oyunlarında sürekli olarak karşı cinsin rollerini benimserler. diğer cinsiyette olmanın fantezilerini taşırlar. karşı cinsin oyunlarına ve eğlencelerine katılırlar. oyun arkadaşlarını özellikle karşı cinsten seçerler.

ergenler ve yetişkinler ise diğer cinsiyette olma isteklerini şiddetle şekilde dile getirirler, kendilerini diğer cinsiyetteymiş gibi gösterirler, onlar gibi yaşamayı ve davranmayı isterler. kendi cinsiyetlerinden rahatsızlık duyarlar, cinsiyetinin gerektirdiği cinsel roller için uygun olmadıklarını düşünürler. dolayısıyla bu bozukluk, toplumsal ve mesleki alanlarda önemli sıkıntılara yol açar.

erkeklerde daha çok görülür. hollanda’da cinsiyet tedavi merkezinde tedavi olan hastalar arasında yapılan yaygınlık tahminlerine göre, her 12 000 erkekte 1 ve her 30 000 kadında 1 görünmektedir.

-alıntı-
---------------------------
bozukluğu muuu?! diye açıp taşındığını görüp hah demişken ilk entry'de "hastalık" görünce yine dellendiren başlık... transseksüeller hasta değildir! veya 80'lerden önce eşcinsellik ne kadar hastalıktıysa o kadar hastalıktır, varın gerisini siz düşünün... *