davul bile dengi dengine çalar

çok hak verdiğim bir atasözümüz. atalar tecrübe etmişler de söylemişler. peki ne demek davul bile dengi dengine. "tdk evlenecek kişilerin birbirlerine denk olması gerekir" şeklinde bir açıklama yapmış. evet kabaca böyledir. aynı çevreden gelmeyen, benzer olanaklara sahip olmayan ve özellikle maddi olarak birbirlerine yakın ol(a)mayanların ilşkilerinin yürümeyeceğini anlatır. bu arada biz davul değil insanız diyenlere kıçımla gülüyor ve onlara metafor diye bir kavramın olduğunu hatırlatıyorum.

allah aşkına sizden maddi olarak çok daha rahat olan bir sevgiliniz olsa rahat eder misiniz. birlikte avrupalara, amerikalara tatile gidebilir misiniz. falanca restoranda harcayacağınız parayı düşünmeden yemek yiyebilir misiniz. her akşam dışarı çıkıp içilen anlamsızca pahalı içkilerin parasını ödeyebilir misiniz. ben yapamam arkadaş. ha bunu hiç gocunmadan yapan arkadaşlara da helal olsun. yiyin gari :))toplum dediğimiz boktan yapı kast sistemini kurmuştur bir kere. aynı maddi olanaklara sahip olanları bir arada tutar. kaynaşmalarına asla izin vermez. olası kaynaşmaları ise cezalandırır. herkes sonradan görme değil bana eksikliğimi hissettirmeyecek bir sevgili bulursam neden olmasın diye düşünebilirsiniz. ama sanmıyorum be!!

kafanız rahat etsin isterseniz kendinize yakın arkadaşlar bulun derim. dertleriniz, sıkıntılarınız, çevreniz benzer olur. birbirinizi daha iyi anlarsınız. yoksa sevgilinizin 1. dünya problemlerini dinlemekten kafayı yiyebilirsiniz.şimdi herkes kendi çevresiyle gezsin, başkasıyla iletişim kurmasın demiyorum tabi. ama bunu ben değil içinde yaşadığımız boktan dünya istiyor.

not: zengin düşmanı değilim. bunlar naçizane tespitlerim.