dersimin kayıp kızları

5 Entry Daha
sözlükte iki başlıkta ele alınmıştı. diğeri "dersim in kayıp kızları" olarak girilmişti. editör olduktan sonra o başlıktaki bütün entryleri buraya taşıdım.* belgeselin devamı olan hay way zaman ile birlikte internetten izlenebilmektedir.

bu tip belgesellerden nefret eden heteroseksüel erkekler ve çoğunlukla kendini inkar eden lgbtiler gördüm. ama asıl ilginç olan bu belgeseli izledikten sonra bile buradaki yaşlı kadınlara küfreden, onlarla alay eden ve işlerine gelmediği ortamlarda kadınlara ayrımcılık yapılıyor, kadın hakları falan diyen ve kendilerini üstün gören bir kısım kemalist, çağdaş, özgürlükçü vs. olan ve şahsen tanıdığım kadınların varlığı. bunlar genel olarak "alevileri kürtleri falan severiz ama..." veya "alevi - kürt yoktur, olsa da ...dır" diyen kitledir. (bu "..." yerine her türlü hedef olan etnik kimlik, inanç, cinsel yönelim sözcükleri kullanılmaktadır, o nedenle üç nokta koydum)

yaşanmışlıklar korkunç olmakla birlikte, bu tip gizlenmiş, saklanmış, yasaklanmış, tabu olarak gösterilen konuların konuşulması çevrenizdeki insanların gerçek yüzlerini ortaya çıkarması açısından da faydalı olmaktadır.