detaycı sevgili

her ilişkide taraflardan bir tanesi daha fazla küçük detaylara dikkat ediyor sanırım. genelde bu kişiler daha çok seven taraf da oluyor, diğerinin çayını kaç şekerle içtiğini, tanışma günlerini vs. ayrıntıları daha çok seven şahıs hatırlıyor * . ilişkideki iki kişinin de yoğun bir şekilde detaylara takılması tabii ki de çatışmalar ve ayrılıklar getirir ama tam manası ile bir ilişki içinde hissetmen için bazı detayların atlanmaması gerekiyor.
biraz ilişki uzmanı gibi konuştum sanki.
en basitinden diş macunu tüpünün ortadan sıkılmasını kafaya takarak buna metaforik anlamlar yükleyen, giyilen kıyafet renginden haniyse götten tahliller yaparak sinir bozan; sık sık "senin yerinden olsam şunu yapardım" diyen ama karşısındakinin onca imkansızlıklar içinde neler başardığını bilmeyen ya da anlamamakta ısrar eden boş beleş insandır.

detaycı sevgili kurumu, hayatın onca yoruculuğuna bir başka yoruculuk cephesi açmaktır; detaylarını da yanına alarak şurdan sola doğru koşarak uzaklaşmaya ikna edilmelidir. gitsindir, kaybolsundur.
klasik ben. hayatta spontane takılamam, misal; pazar buluşulacağı 3 gün önceden belliyse o gün hangi saatte ne yapılacağı da bellidir. belli olan programın dışına da asla çıkmam ama şöyle düşünün, aslında her gittiğim yerde 1 saat kalınca sıkılan bir tip olduğum için oradan oraya zaten bir akış söz konusudur. ama önemli olan da akışın programı zaten.
saklayacak bişey yok, sadakat hat safadaysa eğlenceli bence. ilk tanıştığımızda bu fotoğrafı çekinirken neden mont giydin ki? haziran da çekmişsin? diye sordu. hastaydım dedim. alerjimi grip sanıyordum ve akşam üstüydü. yanımdaki çocuğun doğum gününü kutluycaktık. ben de hazırlıklar bitene kadar onu oylamak için fotoğraf çekinelim diye oyaladım dedim. hıı diyip sustu. gülümsedim hafif. hoşuma gitti. birinin sizinle ilgilenmesi kadar güzel ne olabilir ki... hani varsın işi gücü benim o montu neden giydiğim, çayı kaç şekerli içtiğim, ilk tanıştığımız gün, ona attığım ilk mesaj olsun...

ama tabi şunlarla karıştırmayalım

(bkz: sizden kuşkulanan sevgili)
(bkz: güvenmeyen sevgili)
(bkz: açığınızı arayan sevgili)