dune

1986 yılında hayatını kaybeden frank herbert’in, hugo ve nebula ödüllerini almasını sağlayan 6 kitaplık bilimkurgu roman serisi.
bilimkurgunun “üç büyük yazar”ından biri olarak kabul edilen sör arthur charles clarke, dune serisi için “yüzüklerin efendisi ile kıyaslanabilecek tek şaheser kurgu romandır” yorumunu yaparak, serinin değerini gözler önüne sermiştir.

1984 yılında david lynch tarafından sinemaya uyarlanmıştır.
kurguyu 18 aralık 2020 tarihinde vizyona girmesi planlanan, denis villeneuve’ın yönettiği yeni filmi ile de izleme fırsatı bulacağız.
ay çıksa da gitsek filmine. hatta beraber gidelim, çıkışta ayı sözlük mc donalds zirvesi yaparız.

4. kitabın yarısına geldim ve "altın yolunu da, baharat transını da, tanrı imparatoru da, frank herbert'i de sikeyim" diyerek bıraktım. kurgu okumak bana göre değil, bir daha, daha iyi bir şekilde anladım bunu. 3.kitaptan itibaren kafam sikilmeye başlamıştı zaten. ilk 2 kitap iyidir bence. filmi de 1. kitabı anlatacak zaten. hiç huyum değildir bu arada kitap yarıda bırakmak, garip hissettim bi fafafjsafa. siz sevebilirsiniz belki ben kurgu sevmiyorum, lotr de sevmem, harry potter da. amma ilk kitabı kesin okuyun, kurgu sevmesiniz de.
zirvesi olursa gelirim ama kitabı okumayanlar gelecekse gelmem.
filmin premierini venedik'te yaptılar. gidemedim malesef. çünkü vizem yoktu, param da yoktu, davetiyem de yoktu.