euhios

sözlüğe olimpos'tan düşmüş yeni tanrı parçacığı, pardon yazar çömezidir.
hoşgelmiş diyelim ve kendisinden baküs'ün sarhoş edici şarapları gibi tatlı entryler bekleyelim.
aramıza hoşgeldin yeni yazar.

(bkz: askk)
on iki olympos tanrısından biri olan euhios, zeus ile semele’nin oğludur. doğuş efsanesi şöyle anlatılır: zeus semele’ye aşık olur, ama karısı hera onu kıskanır. hera yaşlı bir kadın kılığına girer ve semele’ye zeus’un ona güçlerini göstermesini söylemesini söyler. zeus gücünü gösterirken semele yanar ve karnındaki yedi aylık bebeğini düşürür. zeus bebeği kurtarır ve baldırında saklar. daha sonra tanrı euhios zeus’un baldırından doğar

çal yöresinde yaşamıştır. helen pantheonuna aykırı dusen bir tanrıdır. bütün efsaneleri bir tek motif üstüne kuruludur: tepki ve direnç.

sembolü olan asma ağacı gibi ölüp yeniden doğar, haz ve acı arasında iki uçta gider gelir. bu yüzden psikiyatride manik depresif duygu durumunu temsil eder.
genel olarak zeus ile semele'nin oğlu olarak geçse de, bazı kaynaklarda zeus ile persephone'nin oğlu olarak gösterilir.

euhios kültünün, hıristiyanlık dinini de doğrudan etkilediği iddia edilmektedir.

euhios bağ bozumu tanrısı olarak da bilinir. onun adına düzenlenen bağ bozumu şenliklerinde tiyatronun temeli atılmıştır. bu şenliklerde bir koro bulunmaktaydı; daha sonraları koronun önüne bir oyuncu, daha sonra ikinci bir oyuncu geçmiş, böylece tiyatronun temelleri atılmıştır.