eurovision 2015

bu sene viyana"da yapılacak olan ve türkiye'nin katılmayacağı haberlerinin geldiği şarkı yarışması.

yarışmayı dev ekrandan yayınlayan ve sırf yarışmayı izlemek için gelen müşterilere saygı gösteren bir cafe-kulüp bulursam ayı sözlük eurovision 2015 şarkı yarışması zirvesi düzenlemeyi düşünüyorum, kısmet.
sanıyorum biz 2016 da katılacağız. yarışma eşcinsel yarışması olarak görüldüğü için ülkemizde sansüre uğruyor belli ki. conchita wurst sunduğu için katılmıyor olabiliriz, hatta bu yüzden belki de trt bu sene de yarışmayı yayınlamayacak.
yıllardır katıldığımız keza tüp kuyruklarında bile beklenirken ülkenin temsil edildiği yarışmayken şuan one minute alan yarışmadır, kısa zaman içindede tarihte yerini alır.
katılıp katılmayacağımızla ilgili birçok söylenti dönen severek izlediğim müzik yarışması. şahsi fikrim bu sene katılmayacağımız yönünde. connchita wurst'un kazandığı ve onun sunacağı yarışmaya neden katılalım. sonra ahlakımız bozulur mazallah!!!
her eurovizyon gibi elimde kağıt kalem beklediğim, katılamadığımız için içimden yetkililere küfrederken, içimin burulduğu benim için heyecanı hiç geçemeyecek bir heyecan fırtınası... siyasi kısmı ilgilendirmiyor beni. ben yeni müzikleri keşfetmek için izliyorum.
eurovision 2015'e katılmayacağımız trt tarafından ocak ayı içerisinde açıklanmıştı.. 2016 yılında ise türkiye eurovision'a geri dönüyor.. bu sene ki bahislerde arnavutluk parçası önde gidiyor.. gymvet viyana'dan gelişmelerden sizleri bilgilendirmeye devam edecek..
avustralya'nın bu sene konuk sanatçı modunda katılıp şenlendireceği yarışma.
ayı sözlük eurovision 2015 şarkı yarışması zirvesi ile beraberce takip edeceğimiz yarışma. bu yıl dikkat çekeceği beklenen ülkeler italya, estonya, isveç, finlandiya, slovenya gibi görünüyor.
gzone mayıs sayısında yarışmaya katılanları tanıtmış.

http://gzone.com.tr/gzone-dergi-mayis-sayisi-cikti/
finalde yarışacak şarkıların listesi için; (youtube:http://www.youtube.com/playlist?list=plmwyedtnoguk4unr8ma3cmiqfqoy0p4a1)

1. yarı finalde yarışacak şarkıların listesi için; (youtube:http://www.youtube.com/playlist?list=plmwyedtnogukmak-hlovxzg80revgxull)

2. yarı finalde yarışacak şarkıların listesi için; (youtube:http://www.youtube.com/playlist?list=plmwyedtnogujpbf3d2dpcakmaty4zt0-e)

ben bu gece başlıyorum, ayı sözlük eurovision 2015 şarkı yarışması zirvesi'ne boş gitmek olmaz.
bu sene parçaların çoğu gayet iyi, finlandiya, otizmli punk grubu ile katılarak bir farkındalık yaratmış, bence bu yıl birinciliği kazanacaklardır. bu arada gürcistan'ın parçası da oldukça hoşuma gitti, litvanya parçasının klibinde de gey bir çift ve üçlü kombolar kullanılmış. almanya ve ispanya da fena değil. evet kadın vokal seviyorum. biliyorum.
uluslararası af örgütü avusturya şubesi, ilk yarı finali yarın viyana'da gerçekleşecek olan 60. eurovision şarkı yarışması öncesi avrupa'daki lgbti topluluğunun karşılaştığı engellere karşı farkındalığı arttırmak amacıyla bir hafta sürecek bir kampanya başlattı. #respectdiversity (çeşitliliğe saygı) kampanyası, avrupa'nın birkaç bölgesinde ayrımcılığa karşı yeterli koruma sağlanamayışına vurgu yapıyor.
1. yarı final favorilerim,

estonya, arnavutluk, gürcistan, belçika, makedonya.

2.yarı final favorilerim,

letonya, slovenya, norveç, çek cumhuriyeti, isveç.

finalde benim sıralamam,

estonya, letonya, italya, arnavutluk, almanya, birleşik krallık.

ilk yarı final bu gece. online izleyebilirsiniz, finale zirvede!
1. yarı finali izlemek için,

csf1
arkadaki kaostan beslenmeyen sauron'un ibne kardeşinin beybisili gözleriyle bitmiştir ilk yarı finali. *

georgia * *
albania *
russia *
serbia *
estonia *
greece *
belgium *
armenia *
romania *
hungary *
ilk yarı final için açık ara gürcistan ipi göğüslemiş durumda. **
ardından belçika.
finlandiya'nın yarı finali geçememesini ilginç karşıladım açıkçası. finale çıkan bir çok ülkeden daha iyi bir performans sergilediler.
youtube un canlı yayın olayı harika gerçekten. bu arada çek cumhuriyeti adına yarışan herif inanılmazdı.

edit: vaclav noid barta imiş.


ikinci yarı finali de bitmiş durumdadır. cumartesiye 1. olma ihtimali yüksek birçok insanla girme heyecanıyla bekliyoruz. *

litvanya *
polonya *
slovenya * * *
isveç *
norveç *
karadağ *
kıbrıs *
azerbaycan *
letonya **
israil *
  • /
  • 2