evin en küçüğü olmak

yaşayacak ömrün varsa,bir sürü cenaze gömeceksin demektir
senden büyük kardeşlerin götlerini sallayarak gezdiğinde
ailenin geleceğe dair umutları hep sana bağlanır
baban öldüyse anne sana paslanır,annen öldüyse baban
seneler sonra yeğenlerin büyüdüğünde,ebeveynleri onları anlamadığında,yaz tatilinde onlarda sana paslanır
bir de onların ergenlik dönemiyle uğraşırsın

fakat sen çıkıp açılmak istediğinde...
herkes olumsuz özelliklerinden bahsetmiş. ben biraz iyi yanlarından bahsedeceğim.

1 - öncelikle anne-babanızın uzmanlık eseri olursunuz. yani önceki çocukta/çocuklarda deneyim kazanan ebeveynleriniz onlarda yapmış oldukları hataları sizde yapmaz. onlara uyguladıkları ve o olumlu dönüş aldıkları şeyleri size uygularlar.

2 - evin en küçüğü olacağınız için sizi annenizin ve babanızın dışında her daim sevip kollayacak abileriniz/ablalarınız olacak demektir.

3 - evin en küçüğü olduğunuza göre birilerinin kardeşi olduğunuz anlamına gelebilir ki bu da tek çocukların yaşadığı yalnızlığı yaşamadan büyüyeceğiniz anlamına gelir.

4 - her şeyin en iyisi size verilmek istenir. yani en azından benim açımdan bu böyleydi. malumunuz eski jenerasyon evlenirken şimdiki gibi yeni gelin evleri sayfalarına fotoğraf paylaşacak kadar eşyaları olmazdı. eşyayı bırakın bir kuru çulun üstüne evlenirlerdi... ilk çocuklarda malumunuz böyle bir yokluğun üstüne gelirlerdi. anne-baba senelerce çalışıp didinirler ve işte rahata çıktıklarında gelen evin en küçüğü yoğurdun kaymağını yiyen çocuk olurdu. abilerinin/ablalarının görmedikleri oyuncaklar, kurslar ve geziler hep bu çocuğun önüne sunulurdu.

5 - eğer yaşanan olaylardan ders çıkaran biriyseniz aile üyelerinizin yaşadığı olaylardan ders çıkararak yere daha sağlam basabilirsiniz.

6 - gene evin en küçük çocuğunun abisi/ablası vardır diye yola çıkacak olursak yaşıtlarınızın bilmediği müzik gruplarını ve filmleri siz çoktan biliyor olursunuz. zira size bunları öğretecek büyükleriniz vardır.

7 - gene evin en küçük çocuğunun abisi/ablası vardır diye yola çıkacak olursak derslerinizde size yardımcı olacak birileri olabilir.

*
peki ya hem büyük hem küçük hem kız hem erkek evlat olmak durumda olan tek çocuklar ne yapsın kardeşlerim!
asla büyümeyecek olmanın dayanılmaz ağırlığıdır, dramdır bu
ben hep tek olduğumdan beni bağlamayan durum
im
sürekli ekmek almaya yollanmak ve yıkanan perdeleri asmak demektir.