görmezden gelmek

görüşülmek istenmeyen kişiye sırt çevirme, yanından geçerken ters yöne bakma, ya da yanından geçmemek için yolunu değiştirme şeklinde idrak edilen davranış biçimidir. bir başka ifade biçimi de görmezlikten gelmek tir. halk dilinde görmemezlikten gelmek şeklinde yanlış kullanıldığına sıkça rastlanır.
gay ortamlarında kibir ya da gururdan kaynaklanması muhtemel durum.
ilgilenmemek ki bunun oldukça insani bir duygu olduğunu düşünmekteyim.
umursadığınız kişiyi cezalandırmak maksadı ile bilinçli olarak yapılan bir davranış olabilmektedir. bu karşınızdaki kişiye alınmanız, karşınızdaki kişiye kendinizce dersini vermek istemeniz, sizi ne kadar umursadığını anlamak adına da ve diğer bazı bireysel davranışlarınızın olumlu yada olumsuz sonuçlarına istinaden sergilenen bir davranış biçimidir. olabilmektedir. olmuştur. (bkz: ben şahsen bizzat kendim)
bir yolu da telefonu eline alıp mesaj yazıyo gibi yapmak
bu davranışı sergilemek kişiye, yerine ve zamanına göre değişir. gereksiz, sebepsiz yere yapılıyorsa bu görgüsüzlüktür ama yeri geldi mi de önemli bir ihtiyaçtır. özellikle selam verdik borçlu çıktık yada elini veren kolunu kaptırır gibi atasözleri ile karşı kaşıya kalmak istemiyorsanız.
hatta çoğumuz yanlış kullanırız bu deyimi..bu şekilde : görmemezlikten gelmek...olarak
görmezden gelmek bazende moralinizi koruma yollarında birisidir. mesela yandaki başlılardan birini beğenmediğinizde onu görmezden gelip pas geçebilirsiniz. illa herşeyi bilecem ,herşeyi okuyacam diye bişi yok. kim "meydan larousse" yi tam bitirdi? ki bu sözlüğü tamamlasın. ilgini çekene bakarsın çekmezse pas geçersin. herkes attığı imzadan sorumludur. internet dünyasına kayıt düştüğünüz hiçbirşey kaybolmaz sahibi bulunur. ben sildim artık görmüyorum demek sadece kişinin kendi avuntusudur. yanlış hesap bağdattan dönermi ? dönmüşlüğü vardır şahidim. yine döner.
hiç olmamış gibi davranmaktır. zamanın yalancı şahitliğidir.
bazen de hoşlanılan ya da aşık olunan kişiye anlamsızca yapılan tavırdır
istanbul kırsalında bazı bölgelerde (nişantaşı, cihangir, suadiye, bağdat caddesi... gibi savanalarında) ve bazı büyükşehir habitatındaki tabiri ile ignore etmek

örn:

x= geçen ibadullah ile konuşurken...
y= lütfien bana ondan bahsetme. geçen feys'ten selam yazdım. selam diye karşılık verdi. o kadar tanışıyoruz insan selam diye karşılık mı verir? instagram'da da tüm gönderilerini beğendim ama hiç oralı olmadı. bende her yerde ignore ettim. peşinden koşacak değilim...

(sevgili x kardeşimiz hayatına kaldığı yerden devam etmektedir.)

(sevgili y kardeşimiz kardeşimiz 100 metre beğenme maratonunda dünya rekoru elde etmiştir. ibadullah!ı bir daha takip etmem zinhar dedikten 2 hafta sonra beğenme idamanı yapmak amacıyla tekrar ibadullahı takip etmeye başlamıştır. etrafta napiiiim amaaaaaaağ. çok tatlıııııııığ dediği söylenmektedir. )
bazı durumlar da, bazı kişilere yapılması gereken davranış. gurur ve kibirle alakası olduğunu düşünmüyorum şahsen, karşındaki kişiyle alakalı bi durum.
kimi zaman mutlu olmak için yapılması gerekendir.